Operace představuje zásah do organismu. Pes po ní bude potřebovat několik následujících dní možná i týdnů speciální režim.
Pokud se váš pes zotavuje po operaci, prožíváte nejspíš společně s ním mimořádně stresující období. Poradíme vám, jaká pravidla dodržovat, aby se pejsek rychle zotavil.
Odpočinek
Zvíře pravděpodobně bude 12 až 24 hodin po zákroku ospalé a apatické. Je podstatné, aby se zvíře hýbalo co nejméně, výrazně to urychlí proces hojení.
I drobné operační procedury jsou invazivní, proto je zásadní, aby se zvířeti v domácím ošetřování dostalo dostatku času na odpočinek a zotavení. Když se zvíře nebude hýbat, nebo alespoň minimálně, tkán lépe a dobře sroste.
S přílišným pohybem vzniká riziko, že tkáň nesroste správně a dostane se do ní infekce. Rozhodně nedovolte, aby pejsek skákal do/ze schodů, na pohovku či na postel.
Pozor na dehydrataci
Může se stát, že pes bude vodu odmítat. Dočasná ztráta chuti k jídlu a pití je ale zcela normální. Ani člověk nemá hned po operaci chuť na jídlo. Misku s vodou zvolte raději nižší.
Pokud pes odmítá pít, zkuste mu trochu tekutiny vpravit přímo do tlamy injekční stříkačkou. Jestliže ani druhý den po operaci bude vodu odmítat, informujte o tom veterináře. Pejsek možná bude potřebovat kapačku pro zavodnění.
Pokud jde o jídlo, zkuste psímu marodovi naservírovat vykostěné kuřecí maso s rýží, nebo pokud nedáte dopustit na granule, alespoň je změkčete tím, že je zalijete troškou vlažné vody či neslaného masového vývaru.
Venčení na vodítku
Dokud neuznáte za vhodné, že už se pejsek zcela zmátořil, choďte na procházky pouze s vodítkem a vyhněte se fyzické námaze. Pes je po operaci přirozeně oslabený a unavený a jakákoli i menší zátěž mu může zkomplikovat rekonvalescenci.
Proto používejte vodítko a nenechte ho pobíhat na volno. Také zabraňte hraní si s psími kamarády.
Límec přijde vhod
Psa může operované místo bolet, bude si ho chtít olizovat a případně si začne vytahovat sám stehy. Nejsnazší řešení, jak tomu předcházet, je použití speciálního límce pro psy.
Nebude mu to úplně příjemné, ale rozhodně to zamezí nežádoucímu chování psa, které by mu naopak proces léčení značně zkomplikovalo a prodloužilo.
Ránu kontrolujte
Denně je potřeba kontrolovat stav operační rány. Pokud z rány něco vytéká, rána je oteklá a/nebo došlo ke ztrátě či uvolnění stehů, je nezbytné o tom informovat veterinárního lékaře.
Je rozumné ránu přikrýt, když se zvířecí pacient vydá ven na procházku, ale nenechávejte ránu zavázanou pořád, pokud vám to veterinář výslovně neřekne. Pokud si všimnete, že se v ráně hromadí nečistota nebo strupy, ránu jemně vyčistěte.
Ránu jemně otřete ručníkem namočeným v teplé vodě. Pro čištění rány můžete také použít jódovou tinkturu, ale rozhodně se vyvarujte přípravků s alkoholem a peroxidu, které působí bolest a zpomalují hojení.