Země na Jadranu si rychle uvědomila, odkud jsou její nejvěrnější návštěvníci, a vychází vstříc nejen motorizovaným turistům, ale i milovníkům vlaků. Horkou novinkou můžete expresem vyjet z Prahy přes Pardubice a Brno rovnou až do chorvatské Rijeky. A kam z přístavního města na severu Jadranu dál?
Už Rijeka stojí za prohlídku. Výstavné Korzo připomíná naši Královskou cestu, nechybí ani svatý Vít, v místní podobě kruhový barokní chrám.
Nejbližší přímořská letoviska nabízejí poloostrov Istrie s řadou pěkných pláží, z nichž nejhezčí je Bijeca, ležící v zátoce rybářského městečka Medulin.
To nabízí nabízí archeologický komplex se starověkými hrobkami a římskými ruinami. Od Rijeky podél pobřeží vlevo se jako první nabídne ostrov Krk, spojený s pevninou mostem.
Krk nabízí skalnaté zátoky a oblázkové pláže, obklopené borovicovými lesy, hlavní město ostrova má krásný a tajemný hrad Frankopan ze 14. století.
Odtud můžete na východní pobřeží do starobylého městečka Vrbnik anebo na jih do kouzelných letovisek v oblasti Baška.
Jedeme za krásami jihu
Cestou na jih bychom neměli minout, ať už vlakem či busem, staroslavný Zadar. Jeho stará část vybíhá do moře a tvoří s břehem malebnou zátoku s přístavem, odkud vyplouvají lodě na další známé ostrovy (Ugljan, Dugi Otok, Pašman).
Nejcennější památkou je předrománský kostel sv. Donáta z 9. století s tajemným interiérem a románská katedrála sv. Anastázie ze 12. století s krásnou zvonicí. Přes most je ze Zadaru dobře dostupný protáhlý Pag, ostrov proslulý plážemi s jemným pískem.
Z její proslulé pláže Ručica je pěkný výhled na skalní masiv Metajna. Nejvýznačnějším přístavem chorvatské Dalmácie je však Split.
Plavíme se na ostrovy
Ve Splitu železnice končí, zato odsud vyplouvají trajekty na známé perly Jadranu, na Brač, Hvar, Korčulu, Vis a další. Brač má známé městečko Bol s pláží Zlatni rat na jižním břehu ostrova.
Vynechat Dračí jeskyni s reliéfy na stěnách u vsi Murvica nebo kamenný klášter Blaca, to je hřích. Korčula má nejen krásné pláže, ale i léčivé bahenní lázně. Hvar láká středověkými hradbami a krásnou pobřežní promenádou, katedrálou sv.
Štěpána, radnicí s orlojem. A plážemi.
O slavné Makarské riviéře, 50 km dlouhým úsekem pláží a vesniček pod horským masivem Biokovo, je skoro zbytečné hovořit. Sem si musíte pospíšit, než to tu zaberou němečtí turisté…
Zlatý hřeb nakonec
Krásným vykřičníkem nebo perlou v koruně můžeme nazvat Dubrovník, nejjižnější staroslavné město chorvatské Dalmácie. Město vzniklo už v 7. století a na historickém centru je znát, že se kdysi muselo ubránit nepřátelům:
k jeho tváři patří kamenné hradby s obrannými věžemi, a ještě výš bdí tři pevné gotické tvrze Lovrijenac, Bokar a Ravelin, a v přístavu pevnost sv. Jana.
Procházka po hradbách je skvělá a mezi věžemi vás do staré pevnosti Bokar bezpečně dovede. Za pozornost stojí i městské brány, zejména východní Pločská s tvrzí Ravelin, ale na hradby, po kterých lze celý Dubrovník obejít, lze vylézt na více místech.
Kousek od Pločské brány uvidíte majestátní Onofriovu kašnu a na hlavní třídě Stradun najdete krásné středověké budovy. A koho zmůže opojná atmosféra města, ať se vydá na městskou pláž.