Jste nadšenci do českých filmů a zároveň rádi objevujete česká zákoutí? Máme pro vás hned několik tipů na krásné výlety po Česku, kde navíc uvidíte ty nejznámější místa, na kterých se natáčely legendární komedie jako Slunce seno či Postřižiny.
Hoštice
Jen kousek od od jihočeských Strakonic leží vesnička Hoštice, kde se natáčela komediální trilogie režiséra Zdeňka Trošky Slunce, seno. Po příjezdu do Hoštic můžete začít u vlakové zastávky, kde cestující vystupovali za jízdy z vlaku.
Zámek, kde sídlela kancelář JZD s bláznivým Evíkem, je dnes soukromým majetkem. Zámeček dostal novou fasádu – stavba je dnes celá červená a přímo ke vstupu se nedostanete. Vyfotit si ji můžete alespoň ode vrat.
Vyhledávaným místem jsou také domy Škopkových a Konopníkových, které se nachází jen 50 metrů od zámečku.
Před domem Konopníků je ale přístavba. Rozhodně ale nezapomeňte na muzeum v bývalém kravíně, kde najdete exponáty z natáčení jako autobus, jímž se jelo do Itálie.
Višňová
Obec Višňová, kde se natáčeli Chalupáři s Jiřím Sovákem a Josefem Kemrem, leží ve Středočeském kraji asi 12 kilometrů od Příbrami. Od místní prodejny potravin vede stezka po filmových místech, kde se seriál natáčel.
Číslo popisné 107 je hned slavná chalupa, kam se nastěhoval Evžen Huml. Dnes už však vypadá úplně jinak. Namísto vesnického stavení zde stojí obyčejný dům. Po popisným číslem 1 je k vidění hospoda, která se nachází hned vedle kostela.
Zdravotní středisko, kde ošetřuje doktor Motl zraněného Pepu je funkční dodnes a téměř se nezměnilo. Dále jistě musíte navštívit i přírodní rybníček Kapřín, družstevní vejminek nebo dům předsedy Mrázka či Ferka a Aranky.
Ratibořice
Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa východních Čech. Celá krajina Babiččina údolí a zámku Ratibořice je ideální pro poklidnou dovolenou.
V létě na vás čeká malebná krajina se zvlněným podkrkonošským terénem, která je výborná pro pěší turisitiku a jízdu na kole.
Rozhodně musíte navštívit zámek Ratibořice a seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské.
Jistě nezapomeňte také na Staré bělidlo, což je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, kam Božena Němcová umístila hlavní děj knihy Babička. Viktorčin splav je romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem. Místo připomíná dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové.
Dalešice
Malou obec na Vysočině jihovýchodně od Třebíče znají všichni milovníci piva a také Menzelova filmu Postřižiny, který se v dalešickém
pivovaru natáčel. Pivo se v obci vařilo již koncem 16. století, dalešický pivovar se však proslavil až v roce 1980 díky natáčení.
Po rekonstrukci se v pivovaru opět vaří filtrovaná i nefiltrovaná piva, kromě stylové pivovarské hospody v areálu najdete Muzeum rakousko-uherského pivovarnictví s řadou kostýmů a rekvizit z filmu Postřižiny, pivovarský hotel a půjčovnu elektrokol.
Oblíbené jsou i exkurze do moderní výrobny a středověkých sklepů. Uprostřed Dalešic stojí barokní zámek se zajímavou vstupní bránou, sochařskou výzdobou a parkem, k němu přiléhá románsko-gotický kostel sv. Petra a Pavla.
Kersko
Když se řekne Kersko, mnoha lidem se hned vybaví spisovatel Bohumil Hrabal, po němž je tu pojmenována i naučná stezka od Sněženek k Postřižinám. Jedná se o chatovou oblast, která je částí obce Hradištko a nachází se asi 30 kilometrů za Prahou. V Kersku se také natáčel velmi slavný a známý český film Slavnosti sněženek.
Mezi známá místa v Kersku patří například pramen sv. Josefa, voda tohoto pramene je mezi místními obyvateli nazývána kerka. Hrabalova stezka v Kersku u Sadské začíná u restaurace Hájenka.
Ačkoli doznala jistých změn, pohled do jídelního lístku poskytne dávku nostalgie, nechybí a něm totiž divočák.
Křečovice
Křečovice na Benešovsku je obec, kde se natáčela skvělá komedie Vesničko má středisková. Vše vypadá prakticky stejně jako v roce 1985. Dominantou obce je kostel svatého Lukáše, který se několikrát objevil i ve filmu.
Filmoví fanoušci mají v paměti ale především hřbitov, který sousedí s kostelem a domem Karla Pávka v podání Mariána Labudy.
Prakticky hned naproti hřbitovní bráně je pravděpodobně turisticky nejatraktivnější cíl filmových turistů, domek, v němž bydlel Otík Rákosník.Cesta k obydlí rodiny Pávkových vede kolem stodoly, do jejíchž vrat „zaparkoval“ pan doktor Skružný v podání nezapomenutelného Rudolfa Hrušínského své nové auto.