Tyčí se na kopci a tvoří výraznou dominantu krajiny. Proto i výhled z hradu je čarokrásný. Magické kouzlo památky a kochání se okolím bývá však vykoupeno náročnějším výstupem.
Tábor
Borotín
Máchovo zastaveníčko
Prastarý hrad se tyčí na vyvýšenině, obklopené ze tří stran vodami Zámeckého rybníka a rybníka Babince. Je považován za jednu z nejromantičtějších zřícenin v Čechách.
V minulosti se tato zřícenina stala jednou ze zastávek básníka Karla Hynka Máchy a přitáhla svou magickou aurou i filmaře. Znáte ji z pohádky Honza málem králem. Podle pověsti se tu zjevuje Bílá paní, která nesmí na žádném slavném hradě chybět.
Ke zřícenině vede 4 km dlouhá naučná stezka, na níž se dozvíte o historii hradu, obce Borotín a o nádherné krajině Jistebnické vrchoviny, kterou budete procházet.
Přístup ke zřícenině umožňuje také odbočka ze silnice Tábor – Praha v Sudoměřicích směr na Sedlec-Prčice. Pěší turisty přivede do Borotína nejlépe trasa modré značky z Jistebnice nebo žlutá značka ze Střezimíře, případně z Balkovy Lhoty. Přímo k hradu vede i trasa červené značky z Tábora.
Liberec
Hamrštejn
Gondolový most přes Nisu
Kdysi významný hrad, který dohlížel na těžbu a zpracování železné rudy, dnes připomíná jen obvodová zeď, zbytky dvou věží a zdi obytné budovy. Hamrštejn najdete nedaleko cesty, která spojuje libereckou čtvrť Machnín s malebným Kryštofovým údolím.
Ze silnice není zřícenina vidět, musíte se vydat po žluté značce z centra Machnína, která je součástí cyklostezky Odra – Nisa. Tato stezka vede až k úbočí Zámeckého kopce, na jehož vrcholu ční zbytky středověkého hradu.
Jméno si hrad vysloužil díky hamru, kde se pomocí bucharů poháněných vodním kolem zpracovávalo surové železo. Přímo pod hradem najdete velký unikát, který si nesmíte nechat ujít. Je to gondolový most přes řeku Nisu.
Jedná se o kabinku zavěšenou na kladkách, kterou pohybují přímo cestující tím, že tahají za lano. Tento transbordér je jediný na našem území.
Kadaň
Šumburk
Poklady loupeživých rytířů
Na vrcholku malebné krušnohorské krajiny se tři kilometry od Klášterce nad Ohří vypínají zbytky kdysi významného hradu Šumburk. Dnes tu po výšlapu do poměrně náročného kopce naleznete jen romantickou zříceninu.
Na hrad se můžete vydat po červené turistické značce z Perštejna či z druhé strany podle Ohře z Klášterce. Pokud jedete autem, je nejlepší zaparkovat u polní cesty k opuštěnému statku Šumná.
Návštěva mohutných zřícenin nadchne každého turistu, který obdivuje daleké rozhledy. Tato zřícenina, která je vidět už zdálky, není v tomto kraji zdaleka jedinou.
V lese nad obcí Perštejn, co by kamenem dohodil, najdete ve skrytu stromů další hrad, který nese jméno obce pod ním.
Oba hrady krušnohorských rytířů, kteří hlídali obchodní stezky do Německa, jsou propojeny dlouhými podzemními chodbami, které vedou až k řece Ohři a údajně i pod řekou na další hrad Lestkov v Doupovských horách.
V těchto chodbách se skrývá nesmírně bohatství, které si loupeživí rytíři nakradli a uschovali. Vstup do podzemí někteří ze starousedlíků znají, vydat se do nich je ale šílenství.
Buď jsou zasypané nebo se promění v hotový labyrint, ze kterého jen tak nevyjdete.
Rakovník
Týřov
Nedobytný jako skála
Hrad se pyšní na skále vysoko nad Berounkou přibližně 13 kilometrů od Křivoklátu. Ke zřícenině se dostanete po žluté turistické značce, která začíná ve Skryjích u mostu přes Berounku.
Půjdete po lesních pěšinách, proto je třeba se na tento výlet vypravit za sucha. Až přejdete Skryjský potok, vydáte se úbočím podél Berounky. Cesta je úzká a nerovná – nevhodná pro hodně malé děti, kočárky i odrážedla.
Po kilometru se cesta odkloní doprava podél Úpořského potoka, který po chvilce přejdete na druhý břeh a poté již stoupáte do kopce ke zřícenině hradu Týřov.
Hrad je zajímavý tím, že jej postavil ke konci své vlády král Václav I. Byl naprosto výjimečný, tak pevný a nedobytný, že se mu vyhnula i husitská vojska. Jako jediný v širokém okolí nebyl nikdy poškozený.
Dnes se z Týřova dochovaly jen torza věží, palácových zdí a hradeb. Najdete zde ale naprosto mimořádný výhled na Berounku a krajinu v okolí.
Frejštejn
Opředený tajemstvím
Na Vranovsku se budete cítit jako v pohádce. Málokde totiž najdete tolik hradů, zámků a tajemných zřícenin jako právě tady.
Kromě těch nejznámějších, kterými jsou Vranov a Bítov, tu najdete řadu památek, které stojí za objevení. A mezi ty nejzajímavější patří právě Frejštejn.
Podobně jako nedaleký hrad Cornštejn byl určen původně k obraně jižních hranic země s Rakouskem. Svou funkci však plnil pouze 200 let. V té době se totiž pánem hradu stal Jan Krajčíř z Krajku, který rozhodně nesplňoval představu ideálního správce.
Kvůli jeho loupeživým výpadům do okolních českých i rakouských vesnic se moravští stavové rozhodli hrad Frejštejn raději zničit. Od té doby nebyl hrad už nikdy obýván a do dnešních dnů se dochovala pouze zřícenina.
O to více ale v něm straší a dějí se podivné věci. Frejštejn rozhodně nepostrádá ducha místa a vybízí nejen k romantickým, ale hlavně k tajemným procházkám.