Bolesti dásní ztěžují kousání, což přináší obtíže s trávením, nadýmání i bolesti břicha. Můžete je ale zmírnit přírodní cestou, jen je nutné začít hned.
Za bolestí dásní stojí nejčastěji zánět, který způsobují bakteriální infekce.
Kdo za to může?
Infekce je nejčastěji způsobena stafylokokovými bakteriemi a napadá dásně, ze kterých se pak šíří i na zuby, ničí sklovinu a následně vznikají kazy. Na vině je většinou nedostatečná zubní hygiena, v menší míře dědičné faktory.
Bakterie velmi často pronikají ze skrytých vnitřních zánětů v těle krevním řečištěm ke kořenům zubů a do dásní, kde začnou způsobovat chronické záněty. A samozřejmě i bakterie z dásní se zase šíří krví do celého těla.
Na vzniku zánětu dásní se mohou podílet také kouření, cukrovka, užívání některých léků, dlouhodobé překyselení organismu, ale i dlouhotrvající stres. Zánět se projevuje zčervenáním, podrážděním, otoky a zpočátku mírnou bolestí dásní.
Ty jsou oteklé, snadno se poraní a krvácejí. Neléčený zánět později přechází do vzniku parodontózy.
Pomoc z přírody
Kromě důsledné ústní hygieny při léčbě zánětu velmi dobře fungují bylinky, které působí nejen protizánětlivě, ale i proti bakteriím a virům. Skvělým pomocníkem je parazitující medicinální houba jménem čaga sibiřská.
Umí hojit záněty sliznic a velmi účinně působí proti bakteriím a prodává se jako silně koncentrovaný roztok v léčivém přípravku. Doporučuje se také tinktura z grepových jader. Oba přípravky se používají k výplachům jako ústní voda.