Projděte se od jednoho zastavení k druhému a pošlete své myšlenky těm, kdo vaši modlitbu potřebují. Až dorazíte na samý konec křížové cesty, najdete v její blízkosti zázračný pramen nebo léčivou studánku.
Jiřetín pod Jedlovou
Nejkrásnější rozhledna
Křížovou horu najdete na severu Čech v Lužických horách, vede od Jedlové k Jiřetínu. Za vznikem tohoto svatého místa stojí tak, jako u většiny poutních míst, zázrak v podobě uzdravení.
Od té doby, což je 18. století, je Křížová hora poutním místem s křížovou cestou. Při výstupu na její vrchol najdete mezi lípami 11 rokokových kapliček s reliéfovými výjevy.
Kapličky stojí v řadě za sebou, a proto s každým krokem blíže k vrcholu se vám otevře nový, ještě úžasnější výhled. Na vršku najdete kapli s věží a hodinami. Poblíž se nachází studna s pramenem, který má léčivou moc.
Pokud budete pokračovat v cestě dále, máte to už jen pár kroků k rozhledně Jedlová, která patří mezi naše nejhezčí rozhledny vůbec. Kamenná konstrukce vám dodá kuráž vystoupat nahoru.
Při dobré viditelnosti z rozhledny spatříte Krkonoše a Sněžku, Bezděz a Trosky, Ještěd i stolovou horu Děčínského Sněžníku.
Mníšek pod Brdy
Zlatou stezkou k cíli
Vysoko na kopci u Mníšku pod Brdy necelých 30 km od Prahy je zdálky vidět kostelík. Skalka je poutní místo nejen s barokním kostelíkem, ale také s klášterem, poustevnou a křížovou cestou. Ve středověku tudy vedla Zlatá stezka.
Čtrnáct kapliček křížové cesty nechala postavit hraběnka Benedikta Čejková, která zde v klášteře pobývala. Díky tomu se Skalka stala známým a vyhledávaným poutním místem. V současné době je to oblíbené místo výletníků.
Prázdné kapličky se staly inspirací nejen pro návštěvníky, ale také pro umělce, zejména malíře. Skalku s křížovou cestou spojuje s Mníškem pod Brdy naučná stezka, po které je nejlepší se ke kostelíku vydat.
Křížová cesta na Skalce je klidné příjemné místo s krásnou vyhlídkou na Mníšek a jeho okolí. Určitě se vám budou líbit opravené kapličky a celkový dojem tohoto poutního místa.
Nový Bor
Modlivý důl
V tomto kraji stojí za to projít si cestu k Modlivému dolu ve Svojkově na Českolipsku. Návštěvníci poutního místa tu mohou po více jak čtyřiceti letech vidět křížovou cestu se čtrnácti zastaveními, která byla zničena, opět v celé své kráse.
V Modlivém dole spatříte kopie obrazů původních zastavení z 19. století. Můžete se podívat také ke kapli a zapálit svíčku. Na konci křížové cesty je poslední obraz – ukládání Krista do hrobu, který stojí vedle kaple.
Pokud nebudete mít svatých míst dost, zkuste se vydat ještě z nedalekého Cvikova do obce Trávník, kde najdete další křížovou cestu.
Její dominantou je kaple Božího hrobu, původně zde stávalo 8 kapliček, při obnově křížové cesty a díky dobrovolnickým sbírkám jich dnes můžeme obdivovat čtrnáct.
Uhlířský vrch
Taková se nevidí!
Tuto originální křížovou cestu hledejte na severní Moravě nedaleko Bruntálu. Uhlířský vrch, kde poutní místo najdete, je jako bývalá sopka významnou přírodní památkou a hlavně přirozenou vyhlídkou. Tady se můžete hezky pokochat probouzející se jarní krajinou.
Na toto místo dojdete nejlépe pěšky ze silnice, která vede z Bruntálu do Moravskoslezského Kočova. Ke kostelu na samém vrcholu vede čtyřřadá lipová alej, která je součástí místní naučné stezky. Původní podobu křížové cesty už neuvidíme, byla zničena.
Na jejím místě vyrostla v roce 2007 křížová cesta zcela nová. Podstavce jsou vytvořeny z různých druhů hornin z okolí, dřevěné plastiky a výjevy z Kristovy cesty na Golgotu jsou z různých druhů dřev, jež se vyskytují v Nízkém Jeseníku.
Nových 14 zastavení tvoří velice originální křížovou cestu, která nemá v naší zemi obdoby. Určitě stojí za vaši pozornost a výletu na toto místo nebudete litovat.
Potštejn
Svaté schody a posvátné stromy
Potštejn najdete kousek od Rychnova nad Kněžnou. Tento kraj vám nabídne romantickou přírodu s mnoha památkami, zámkem a zříceninou hradu. Tím nejmagičtějším místem plným zázraků je Kaple sv. Jana Nepomuckého s křížovou cestou.
Lemují ji zrekonstruované kapličky s reprodukcemi obrazů. Křížovou cestu vycházela od kostela Svatého Vavřince v městečku pod hradem a kopírovala původní přístupovou cestu k hradu. Jejím ústředním místem je Kalvárie u druhé hradní brány.
Zde najdete pověstné Svaté schody, po kterých stoupali mniši po kolenou vzhůru. Podle legendy tento výstup pomůže v nemoci každému, kdo po nich po kolenou vyleze. Kromě křížové cesty zde najdete také památné stromy. U kostela sv.
Vavřince je parčík se čtrnácti lípami a dvěma kaštany, jejichž stáří je odhadováno na 170 let. Obvod kmenů je od 160 do 360 cm a odhadovaná výška stromů 28 metrů.