Obvykle pálení žáhy trvá několik hodin. Nejčastěji po jídle nebo ve spánku. Způsobuje ho návrat kyselé žaludeční šťávy do jícnu. Jak se ale pálení žáhy rychle zbavit?
Projevuje se zejména pocitem pálení na hrudi nebo v hrdle, ale také tlakem za hrudní kostí, častým říháním anebo pocitem na zvracení. Neméně často mohou mít lidé i problémy s polykáním.
Co pálení způsobuje?
Ke zvýšené tvorbě žaludečních šťáv přispívá konzumace alkoholu, kávy, koncentrovaných ovocných džusů a také perlivé nápoje. Na druhou stranu ale existuje nepřeberné množství potravin, které vás naopak pálení žáhy zbaví. Povíme
se alespoň o těch, které jsou proti pálení žáhy nejúčinnější.
Citronová šťáva
Jak je známo, citron je zásaditý, a tak neutralizuje nadměrnou produkci kyseliny solné v žaludku. Do 200 ml vlažné vody si vymačkejte šťávy z půlky menšího citronu, promíchejte a vypijte vše najednou. Do pár minut by vás žáha měla přestat pálit.
Jablečný ocet
Právě ten urychluje proces trávení a také účinně potlačuje bolest způsobenou pálením žáhy. Rozmíchejte dvě čajové lžičky jablečného octa ve sklenici vlažné vody a vypijte po malých doušcích. Do pár minut vás žáha jistě přestane pálit.
Zázvorový čaj
Zázvor je protizánětlivý a antibakteriální a také dokáže mírnit bolest. Přibližně dva centimetry čerstvého zázvorového kořene najemno nastrouhejte nebo pokrájejte na malé kousky a zalijte vroucí vodou.
Čaj nechte deset minut louhovat a následně vypijte. Je-li na vás čaj příliš silný, dochuťte si ho půlkou čajové lžičky medu. Užívejte preventivně dvakrát až třikrát denně.
Zázračný česnek
Ne nadarmo se o česneku říká, že je lékem na všechny neduhy. Pomáhá i při pálení žáhy. Denně byste měli zkonzumovat stroužek čerstvého česneku.
Přestože při jeho konzumaci možná budete chvíli trpět, brzy poznáte jeho zázračné účinky. A navíc si na konzumaci syrového česneku brzy zvyknete.
Med s kurkumou
Indické koření je na mnoho zdravotních problémů používáno od nepaměti. K jeho pozitivním vlastnostem patří mimo jiné i to, že podporuje trávení a také pomáhá obnovit podrážděnou sliznici jícnu.
Naučte se s kurkumou pracovat v kuchyni a zařiďte ji do svého každodenního jídelníčku. Můžete ji používat do salátů, polévek i omáček. Anebo ji promíchejte s medem a každý den si dopřejte jednu čajovou lžičku.
Brambory
Šťáva z čerstvých brambor je zásaditá, a tak vám s pálením žáhy do pár minut pomůže. Připravte si neloupané brambory a důkladně je očistěte kartáčkem na zuby.
Následně je odšťavněte v odšťavňovači. Anebo je rozmixujte a šťávu vypijte. Pijte doušek či dva vždy mezi hlavními jídly, nejlépe třikrát až pětkrát denně.
Skořicový nápoj
Máte rádi skořici? Pokud ano, připravte si z ní lahodný nápoj, protože rozhodně není pravda, že se skořice používá jenom na Vánoce do cukroví nebo do svařeného vína.
Smíchejte jednu čajovou lžičku skořice se 200 ml vlažné vody. Přelijte vše do kastrůlku a povařte deset až patnáct minut. Pak do nápoje přimíchejte lžičku medu a zase promíchejte.
Pijte dvakrát až třikrát denně mezi jídly. Skořicový nápoj funguje nejen jako rychlá pomoc, ale také jako prevence.