Když dojde k narušení či poranění drobných cév uprostřed nosní přepážky, z nosu se okamžitě spustí krev. Tok krve by měl ale po pár minutách sám ustat.
Pokud se vám však krev spustí po nějakém pádu či jiném úrazu a i za hodinu vám stále z nosu poteče, rozhodně vyhledejte lékaře.
Příčiny krvácení
Kromě nastydnutí se však krev může spustit i z důvodu alergie, při užívání některých léků, při poruchách srážlivosti krve nebo při nádoru v dutině nosní. Pokud se vás nic z předchozího výčtu netýká, a přesto vám teče krev, pomohou vám následující rady.
Předkloňte hlavu
Nejprve si sedněte a mírně předkloňte hlavu, aby vám krev nestékala do úst. Nos si pak mírně stisknete palcem a ukazováčkem, a to v místě, v němž jsou obvykle opřené o nos brýle.
Vyčkejte pět až deset minut. Krev by po uplynutí této doby měla přestat téct. Hlavu ale nikdy nezaklánějte, krev vám potom bude stékat do krku. Nos ani ničím neucpávejte, krev musí vykapat.
Studený obklad za krk
Namočte si ručník nebo jiný kus látky, například žínku, do ledové vody a přiložte si ji na zátylek. Nebo zkuste i sáček s ledem, ten je podle mnohých lékařských názorů ještě účinnější než studená žínka. Sáček s ledem však nepřikládáte za krk, ale ke kořeni nosu.
Zvlhčete si nosní sliznici roztokem
Je možné, že často krvácíte z nosu proto, že máte suchou sliznici. Vezměte si k ruce vazelínu nebo olejové nosní kapky a vnitřek nosu si jimi jemně namažte.
Pokud máte doma suchý vzduch, použijte ke zvlhčení nosu přírodní roztok. Rozpusťte čtvrt čajové lžičky soli ve 200 ml horké vody, promíchejte a nosním kapátkem si do každé nosní dírky nakapejte dvě až tři kapky. Opakujte každý den.
Zkuste dubovou kůru
Rozemletou dubovou kůru anebo kořen kostivalu opatrně šňupejte jednou denně, podobně jako šňupací tabák.
Pokud vám to ale nedělá dobře, raději sáhněte po kokošce pastuší tobolce a čerstvě vymačkanou šťávu z byliny si nakapejte kapátkem přímo do nosu. Tato bylina je známá tím, že lokálně zastavuje krvácení, takže ji mějte po ruce.
Dbejte na stravu a dostatek vitaminů
Vitamin C je základem pro váš jídelníček. Nebudete-li ho mít dostatek, váš cévní systém bude doslova trpět. Ideální je konzumovat ho ve formě rakytníkového čaje.
Nezapomínejte však ani na zinek, železo a na nenasycené mastné kyseliny. Skvělá jsou i dýňová a lněná semínka a také mandle a mák. Místo řepkového a olivového oleje vyzkoušejte olej mandlový, makový nebo lněný. Lžička denně bohatě stačí a zaručeně pomůže