Syndrom suchého oka je jedním z nejčastějších problémů v oboru očního lékařství a jeho výskyt stále stoupá. Lidské oko běžně mrkne více než 14 000krát za den.
Pro zachování jeho zdraví je to zásadní a tomu, aby to šlo hladce, pomáhá slzný film, který se nachází na jeho povrchu.
Ten se mrkáním rovnoměrně roztírá po celém povrchu oka, po rohovky a spojivkách a zajišťuje tak lesk, průhlednost a ve výsledku dokonalé vidění. K tomu udržuje povrch oka vlhký, hladký a čistý a současně zajišťuje i výživu rohovky a chrání ji proti infekci.
Pokud však dojde k jakémukoli narušení rovnováhy v tomto systému, vzniká syndrom suchého oka. Jak vzniká?
Kromě dlouhodobé práce s počítačem, klimatizace, suchého vzduchu v místnosti a dalších vlivu prostředí jako kouř, prach či vítr se na vzniku mohou podílet i jiné faktory.
Tvorba slz se snižuje s věkem, hormonálními změnami nebo nervovými poruchami, mohou ji zapířčinit také některé léky, například na spaní, revma či diabetes. Syndromem suchého oka také často trpí lidé, kteří nosí kontaktní čočky.
Potíže řešte hned K hlavním příznakům patří pocit unavených až bolavých očí, pocit tlaku nebo cizího tělesa v nich, pálení, řezání, svědění, nezřídka i překvapivě nadměrné slzení.
Příznaky je podstatné zachytit v počátcích a začít je řešit, aby se nevyvinuly v závažnější komplikace.
Syndrom suchého oka může v závažnějších případech vést až k bolestem hlavy, zvýšené citlivosti na světlo, slepeným víčkům a rozostřenému vidění. Při neléčení může v extrémních případech skončit i poruchou zraku.
Možnosti léčby Nejlepší je stav konzultovat s lékařem. Zdravotní komplikace lze řešit omezením škodlivých faktorů, výrazně může pomoci i pravidelné používání očních kapek, takzvaných „umělých slz“. .