Zvolněte tempo, nechte v hlavě znít píseň Quantanamera, natáhněte ruku pokoktejlu Mojito, přilijte pár kapek nejlepšího rumu a nechte si nohy máchat ve vlnách Karibiku. Přiložte k uchu obrovskou mušli, kterou si odvezete domů jako suvenýr. A bude vám připomínat šumění vln i vzpomínky na báječnou dovolenou.
Nekonečné bílé pláže, charakteristická vůně cukrové třtiny a kouře z proslulých doutníků. Kolem jezdí zchátralé americké limuzíny, odněkud zní hudba kapely s kytarami a trubkou a všude popíjejí bílý rum.
Město paláců a barů
Nejvyhledávanějším je v hlavním městě Havany náměstí Plaza de la Catedral a nejstarší havanské náměstí Plaza de Armas s koloniálními paláci. Projdete se po proslulé pobřežní promenádě Malecón, kde se po setmění za rytmu salsy tančí.
Určitě se vydejte i po stopách spisovatele Ernesta Hemingwaye. Tak tady napsal román „Komu zvoní hrana“. V baru La Bodeguita del Medio mají dokonce na stěně jeho rukou psaný vzkaz, že si tady dal drink mojito.
Vy si ho také dejte, ale stojí tak 150 korun. Pak navštivte pevnost La Fuerza neboli Hrad opravdové síly se čtyřmi mohutnými baštami z roku 1539, který kdysi Havanu chránil.
Tropická příroda
Z druhé strany Havanského zálivu je pro změnu hrad Morro, i ten stojí za vidění. Obejít musíte náměstí Las Armas, tvořené honosnými koloniálními paláci.
Kousek na východ od Havany láká k povalování vyhlášená pláž Varadero s neuvěřitelně bílým pískem a azurovou vodou. Sto kilometrů na jih leží půvabné městečko Trinidad, památka na období obchodu s otroky je plné muzeí, galerií a výborných restaurací.
Blízko Trinidadu leží národní park s překrásnými vodopády a světoznámé Valle de los Ingenios (Údolí cukrovarů), plné plantáží. Na dohled od města leží proslulá panenská pláž Playa Ancón.
Za vůní nejlepšího tabáku
Že je Kuba tabákovou velmocí, netřeba připomínat. Nekuřáci se tady musí mít na pozoru, aby se nenechali vůněmi zlákat. Kubánský doutník, to je pojem. U nás se musí uchovávat ve zvláštních skříních, tzv, humidorech. Tady ne. Proč?
Kuba je totiž jedním velkým humidorem s ideální teplotou i vlhkostí. Pokud si budete chtít koupit na Kubě kvalitní doutník, určitě dejte přednost nákupu v továrních prodejnách (a schovejte si účet pro celníky). Na ulici totiž můžete být jako cizinci snadno podvedeni.
Návštěvu některé z továren si nenechte ujít. Vstupenka stojí 10 CUC (konvertibilních pesos), ale stojí to za to. Sledovat, jak zručné ruce místních žen stáčejí jeden doutník za druhým.
A opravdu jim k tomu předčítač čte do mikrofonu z novin nebo z knížek, tak jak to bylo ve filmech o agentu Jamesi Bondovi.
Za chutěmi Kuby
Nejlépe se na ostrově najíte v nově otevíraných domácích podnicích, takzvaných paladres, které nabízejí jídlo pro turisty.
Tradičním hlavním jídlem Kuby je ropa vieja, tedy drcený hovězí steak v rajčatové omáčce, k němu černé fazole, žlutá rýže a grilované plody manioku (obdoba sladkých brambor).
Kubánci milují svoje tropické ovoce, hlavně banány, kokosy a limetky, a přidávají je také do místními velmi oblíbených míchaných drinků. Možná vás překvapí, že jeden z vůbec nejlepších druhů kávy světa je zdejší, pochází z pohoří Escambray.
.