Hektická doba, nepravidelné stravování a stres. Jste v podobné situaci? I tyto okolnosti přispívají k problémům s trávením a nepříjemnostem v podobě pálení žáhy, které znepříjemňují náš život.
Oba příznaky spolu mohou úzce souviset a mít stejný původ – zvýšenou hladinu žaludeční kyseliny v žaludku. Nadbytečná žaludeční kyselina nám dokáže způsobit velké nepříjemnosti, zejména pokud se dostane na místa, kde nemá co dělat. Právě tak vzniká nepříjemné pálení žáhy.
Reflux žaludku
Co nás trápí je to, když se obsah žaludku včetně žaludeční kyseliny dostane zpět do jícnu (což se nazývá gastroezofageální reflux).
Jelikož jícen není stavěný na to, aby vydržel účinek kyseliny, dochází k bolesti v oblasti hrudní kosti, nepříjemné kyselé chuti v ústech, někdy může dojít i k chronickému suchému kašli, obzvlášť v noci.
Podle výzkumu trpí pálením žáhy alespoň jednou týdně každý pátý člověk. Pálení žáhy je spojováno s jedním konkrétním symptomem, zatímco nadbytečné množství žaludeční kyseliny s sebou nese celou řadu dalších příznaků.
Zde mluvíme o příznacích, jako je bolest v dolní části hrudníku a břicha či nadýmání. Tyto potíže se mohou objevit jednotlivě, ale také současně.
Orgány v ohrožení:
Jícen v případě refluxu, když žaludeční kyselina proudí zpět nahoru, 2.žaludeční sliznice, která je sice odolná vůči působení kyseliny, ale její nadměrné množství může způsobit problém 3. horní část tenkého střeva, známou jako dvanáctník.
Mírné až středně silné symptomy způsobené uvolněním nadměrného množství žaludeční kyseliny dokážeme léčit účinnými látkami s různým efektem.
Jedna z nich vytváří ochrannou bariéru nad obsahem žaludku, čímž zabraňuje pronikání kyseliny směrem nahoru ze žaludku, jiné neutralizují kyselý obsah žaludku. Volně prodejné léky může užívat pacient podle potřeby.
Ale pokud se bolest zhoršuje při pohybu, dýchání nebo fyzické námaze a uvedená léčba problémy na první pokus nezmírní, měl by navštívit lékaře.