Přestože se následující rady mohou zdát samozřejmé, mnoho lidí na ně zapomíná a pak se diví, že leží s horečkami pod peřinou měsíc co měsíc.
Pokud jste i vy zapomněli, co funguje jako prevence proti nachlazení, ale například i proti chřipce, přečtěte si naše rady.
NECHTE SVÉ TĚLO ODPOČÍVAT
Vysedávání u počítače nebo televize dlouho do noci a brzké ranní vstávání se bez újmy na zdraví neobejde.
Organismus potřebuje odpočívat, a tak musíte dát tělu možnost regenerace.Pokud budete spát denně méně než šest hodin, za pár dní, nejpozději týdnů, zaručeně onemocníte.
Zdravý je i krátký odpolední spánek, který působí blahodárně nejen na naši psychiku, ale také zlepšuje funkci mozku a obnovuje rovnováhu pH.
NEPRACUJTE PŘÍLIŠ
Zpomalte. Většina lidí má práce tolik, že zapomíná skutečně žít a odpočívat. Pak je ale stíhá jedna zdravotní pohroma za druhou. Dříve nebo později.
Proto byste si i vy měli najít alespoň dvakrát do týdne čas jen sami pro sebe a odpočívat.Ať už aktivně nebo třeba doma na gauči s knihou.
DOPŘEJTE SI PROCHÁZKY
Choďte často na čerstvý vzduch, sprchujte se vlažnou vodou a doma příliš netopte. Na noc je ideální teplota okolo osmnácti až dvaceti stupňů, víc ne.Jakmile budete mít doma přetopeno, vyjdete ven do mrazu a chytnete hned první vir.
Dobré je i často větrat, abyste doma udržovali vlhký vzduch.
CHOĎTE PRAVIDELNĚ DO SAUNY
Deset minut týdně v sauně a máte téměř vyhráno.Zejména říjen a lislistopad patří k měsícům, kdy se u lidí často objevuje únava, deprese a úzkost. Sauna vás všech těchto neduhů rychle zbaví, a navíc posílí imunitu.
Pravidelné saunování zvýší vaši odolnost vůči virovým onemocněním dýchacích cest, má pozitivní vliv na pokožku a odplavuje špatnou náladu.Při saunování je ale důležité, abyste leželi. Jedině tak se tělo prohřeje stejnoměrně.
POUŽÍVEJTE DEZINFEKCI
Dbejte na hygienu. Stále při sobě noste vlhčené ubrousky, dezinfekční roztok na ruce i papírové kapesníky.Myjte si ruce co nejčastěji a použité papírové kapesníčky rovnou házejte do koše a neschovávejte je v kapsách ani tašce. Tak totiž kolem sebe spolehlivě šíříte další a další bacily.
S MLÉČNÝMI VÝROBKY TO NEPŘEHÁNĚJTE
Dávejte si pozor na mléčné výrobky.Zatěžují váš organismus, protože jsou těžce stravitelné. Zahleňují vás, a proto byste je především v chladnějších obdobích měli vyměnit za rostlinné jogurty anebo kefíry.
DBEJTE NA VYVÁŽENOU STRAVU
Sestavte si pestrý jídelníček, který nejenže bude vyvážený, co se týče vitaminů, bílkovin, vlákniny, tuků a jiných složek, které tělo potřebuje, ale také bude obsahovat bylinky.Nejlépe se k tomuto účelu bude hodit rozmarýn, majoránka, tymián a dobromysl neboli oregano.
KTERÉ OVOCE JE TO PRAVÉ?
Možná si říkáte, že když budete jíst hodně ovoce, dostane vaše tělo vše, co potřebuje, a snáz se bude bránit bacilům, které na vás číhají na každém rohu.Ale omyl. Tropické ovoce a ovocné džusy pro vás nejsou ideálním řešením.
Jediným vhodným druhem tropického ovoce, které vám dodá potřebnou imunitu, je citron.
Spíše se ale spoléhejte na plody, jež se pěstují i v našich končinách, například jablka nebo hrušky.Jezte i dostatečné množství kořenové zeleniny, jako jsou například celer, petržel nebo mrkev, nebo zeleniny kulaté, například cibuli, kedlubnu, červenou řepu nebo dýni.
S CHILLI PAPRIČKAMI NEŠETŘETE
Pokud máte rádi ostrá jídla, s chilli papričkami, ať už čerstvými nebo sušenými, rozhodně nešetřete.Zahřát se totiž můžete nejen oblečením, ale i jídlem. A právě tohle chilli papričky umějí.
Kromě toho vám ale také dodají energii a podpoří správnou funkci střev. Chilli ale můžete směle nahradit i cibulí, česnekem a křenem, které fungují i jako přírodní antibiotika.Uvolňují hlen, a tak dokážou zabránit vzniku rýmy a kašle.
A také je samozřejmě v případě nutnosti potlačit. Bílá ředkev zas zvlhčuje plíce a detoxikuje, zázvor stejně jako chilli zahřívá tělo.
DOPLŇKY STRAVY
Nebojte se potravinových doplňků.Nejlépe uděláte, když se poradíte se svým ošetřujícím lékařem. Pokud se vám k němu ale nechce, vsaďte na vitamin A, B komplex, vitamin C, antioxidanty, jód a zinek.
Čistě přírodní potravinové doplňky jsou betaglukany, které podporují imunitu a posilují obranyschopnost organismu.Jestliže spíše věříte přírodě než doplňkům stravy, najdete betaglukeny především v houbách (například v hlívě ústřičné), ječmenu, ovsu a kvasinkách..