Lidskou náladu ovlivňuje celá řada faktorů a k těm nejdůležitějším patří jídlo. Je prokázáno, že určité potraviny mají přímý vliv na tvorbu hormonu štěstí, serotoninu.
Tato látka působí na nervový systém a navozuje dobrou náladu a pocit radosti. Tvorbu serotoninu lze podpořit potravinami, které obsahují aminokyselinu L-tryptofan.
Patří sem třeba kuřecí a krůtí maso, kešu, mléčné výrobky, banány, zelená zelenina, losos a tuňák.
Produkci serotoninu podporují také vitamíny skupiny B – B6, B9 (kyselina listová) a B12, a vitamin C. Hořčík zas posiluje nervy a je vhodný při zvýšené duševní zátěži a stresu.
Se štěstím to nepřežeňte!
Ani s potravinami „dobré nálady“ to však není vždy úplně jednoduché.
Najdeme mezi nimi takové, které plně vyhovují požadavkům zdravého životního stylu – celozrnné pečivo, ořechy, ryby, drůbež, listovou zeleninu, ale i potraviny ze zdravotního hlediska sporné – vejce, sýry, červené maso, sladkosti a především čokoláda.
Hladinu serotoninu zvyšuje i alkohol, účinně, ale velmi zrádně. V prvních fázích hladina hormonu, tudíž i dobrá nálada, strmě stoupá. Serotonin se však přestává rychle uvolňovat a tělo vyžaduje stále další a další dávku alkoholu.
Ruku v ruce s hubnutím
Večer, kdy už nepůsobí výrazný stimulátor serotoninu – denní světlo – máme potřebu hladinu hormonu štěstí sami zvedat. V případě nutnosti je tedy vhodné doplnit rozumné potraviny štěstí.
Alkohol nebo tabulka čokolády rozhodně nejsou nejlepším řešením, a proto je lepší sáhnout například po malé hrsti mandlí. Pokud budete upřednostňovat rozumné potraviny štěstí, pak velmi záhy i zhubne. Šťastní lidé spálí mnohem více energie a přitom nemají na jídlo ani pomyšlení.
.