Herečka Audrey Hepburn (†63) kdysi prohlásila, že „Paříž je vždycky dobrý nápad“. Není na světě místo, které by se jí podobalo. Hlavní město lásky. Perla architektury. Metropole módy a gastronomie. Nejvíc turistů světa jezdí do Paříže. A proč?
Protože to všechno vytváří pestrou směsici, které se říká genius loci. Tudy šly dějiny, tady žili alespoň na čas snad všichni umělci světa. Překvapí vás velikost metropole, ale také to, že se dá to nej obejít za den. Ale jen zahlédnout.
Začněte kávičkou se zákuskem v kavárně, která je na každém rohu. Musíte vidět, co zbylo ze slavného chrámu Notre Dame a jak pokračují přípravy na rekonstrukci domova zvoníka od Matky Boží. Hned kousek dál je slavná univerzita Sorbonna.
Prohlédněte si majestátní Justiční palác, kde sedával ve své kanceláři komisař Maigret. Kupodivu uvnitř tohoto paláce se skrývá asi nejkrásnější gotický kostel Evropy, Sainte-Chapelle. Pak přejdete most a vydáte se k Louvru.
Umění, kam se otočíte
Louvre, to není jen tajuplná Mona Lisa, ale i Tizian, Rembrandt, Dürer a mnoho dalších. Jestli ale nemáte moc času a je hezky, muzea si nechte na jindy. Můžete navštívit Invalidovnu a poklonit se císaři Napoleonovi.
Pohled z Eiffelovky také stojí za to, Paříž před vámi leží jako na dlani. Můžete vyjet nahoru výtahem a dolů jít pěšky. A když na to máte, třeba v restauraci nad městem strávíte romantický večer s drahou polovičkou při svíčkách.
Ale ta pravá romantika je o kus dál, na jediném kopečku v Paříži, na Montmartru. Čtvrť malířů a básníků je něco jako náš Karlův most. Pivo si tady nedávejte, pokud nechcete přijít na mizinu. Ale obrázek od pouličního malíře kupodivu není drahý.
„Savoir vivre“ čili „umění žít“
To jste ještě neviděli Vítězný oblouk s jeho slavným kruhovým objezdem. Vystoupejte na něj a pak strávíte třeba půl hodiny pozorováním dopravního „šrumce“ pod vámi. Autem tam raději nezajíždějte.
Pod Herečka Audrey Hepburn (†63) kdysi prohlásila, že „Paříž je vždycky dobrý nápad“. Není na světě místo, které by se jí podobalo. Hlavní město lásky. Perla architektury. Metropole módy a gastronomie. Nejvíc turistů světa jezdí do Paříže. A proč?
Protože to všechno vytváří pestrou směsici, které se říká genius loci. Asi nejznámější obraz na světě, chce ho vidět každý návštěvník, včetně obrovské masy Číňanů.
Proto je před ním pořád takový dav, že si ho moc neužijete, navíc je za neprůstřelným sklem, které se leskne. Muzeum zvažuje, že k němu bude nutná další vstupenka na pořadí. Proč je tak slavná?
Malíř Leonardo da Vinci zachytil prý záhadný, možná ironický úsměv Lisy del Giocondo, manželky obchodníka z Florencie.
Ale možná také neznámé ženy, dokonce snad rodičky, s pozoruhodnými detaily, třeba rukou, látek, nevídaným rozostřeným pozadím, které v té době nikdo nedokázal namalovat. Obraz byl oblíbeným dílem mistra Leonarda, tvořil ho prý velmi dlouho a hýčkal si ho.
Překvapí vás, že není nijak velký. A není to plátno, ale malba na dřevě topolu. Kdysi Mona Lisa visela v ložnici císaře Napoleona. Cena obrazu je tak obrovská, že v penězích se prý vůbec nedá vyčíslit. vámi je nejslavnější bulvár světa Champs Élysées.
Projděte si ho a nakoukněte do malých muzeíček, třeba panenek, kouzel nebo čokolády. Dejte si obrovský kornout vyhlášené zmrzliny a můžete zamířit k nočnímu klubu Moulin Rouge. Kdysi centrum neřestného umění, kankánu, striptýzu a podobných hříšností.
Je čas na zamyšlení, usedněte na schody baziliky Sacré-Coeur, odtud si vychutnejte západ slunce.
Stylové bude zakončení na slavném hřbitově Père-Lachaise, kde odpočívají zpěvák Gilbert Bécaud (†74), malíř František Kupka (†85) či spisovatel a dramatik Oscar Wilde (†46).
.