Až tři čtvrtiny všech podnětů z okolí nám zprostředkovávají oči. Je to cenný smysl!
Co dělají oči pro nás
Umožňují nám vnímat světlo, rozeznávat tvary, velikost, prostorové uspořádání, vzdálenost a pohyb. Ztráta zraku život člověka výrazně ochudí, navíc ve většině případů není léčitelná. Jakékoli změny vidění je proto nutné řešit včas.
K nejčastějším očním poruchám patří dioptrické vady jako krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, vetchozrakost apod.
Vážnější jsou poruchy barevného vidění, šeroslepost, onemocnění rohovky, šedý a zelený zákal, defekty sítnice či různé genetické vady. K poškození zraku může dojít také úrazem.
Je důležité chodit na pravidelné preventivní prohlídky – na ty by neměli zapomínat především lidé s vyšším rizikem nějaké oční choroby, například se silnou krátkozrakostí, diabetici nebo ti, v jejichž rodině se vyskytl zelený zákal. Dobrá zpráva je, že osmdesát procent zrakových vad je léčitelných.
Co můžete udělat sami preventivně
• Chraňte oči před UV zářením kvalitními slunečními brýlemi.
• Zdravá životospráva je prevencí očních onemocnění. Jídelníček obohaťte o čerstvou zeleninu a ovoce, například špenát, listový salát, zelí, mrkev, rajčata, borůvky, rybí oleje, tofu, mandle, lněný olej, citrusové plody apod.• Pravidelně se hýbejte a dbejte na dostatek odpočinku a spánku.
• Podle nejnovějších zjištění odborníků je při boji proti šedému zákalu velmi účinné pravidelné konzumování syrové čekanky. • Pravidelně se hýbejte a dbejte na dostatek odpočinku a spánku. • Pracujete-li s pilou a jinými přístroji, chraňte oči ochrannými brýlemi.
• Při práci s počítačem se vždy po dvaceti minutách na dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně šest metrů. Ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte oči a zabráníte jejich vysychání. Důležité je i osvětlení na pracovním stole a pozice monitoru.
• Nezanedbávejte pravidelné kontroly u svého očního lékaře. Do 45 let věku se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za čtyři roky a po 45. roce jednou za dva roky.
Preventivní prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k odhalení vážných očních chorob, které dlouho probíhají nepozorovaně, například zeleného zákalu.
Nebojte se operace
Současná oftalmologie nabízí u většiny očních vad účinnou a efektivní léčbu.
Například šedý zákal lze odstranit pomocí jednoduché ambulantní operace, při níž se do oka zavede nitrooční čočka – a v mnoha případech se tím zlepší třeba i krátkozrakost. Zvolit si můžete i čočky bifokální, které korigují krátkozrakost i dalekozrakost, nebo trifokální, které kromě toho umožňují lepší vidění i na střední vzdálenosti, například na počítač.
Za ty si ale budete muset připlatit. Krátkozrakost a dalekozrakost se dají odstranit i pomocí laserové operace. .