Veselá mysl půl zdraví, to není žádné plané pořekadlo. Smíchem dokážeme zlepšit náladu nejen sobě, ale i všem kolem. Srdečný smích prozáří váš život, i když právě nesvítí slunce a nemáte to lehké.
Pokud se zasmějete z plných plic, do mozku se vylije velké množství endorfinů – hormonů štěstí, které působí jako nejúčinnější přírodní léky na stres, duševní neklid, ale i na utišení bolesti. Co tedy smích všechno dokáže?
Posiluje imunitu
Díky každodennímu smíchu se posiluje imunita. Pozitivní nálada totiž podporuje tvorbu speciálních protilátek, které udržují naše tělo zdravé.
Udržuje vztahy
Myslíte si, že partnerské štěstí si udržíte díky sexu, penězům a společným zájmům? Chyba! Podle psychologů je nejsilnějším poutem dlouholetých vztahů smích. Společné humorné zážitky a chechtání se pomáhají předcházet problémům.
Pokud se člověk se svým protějškem často směje, připoutá si ho k sobě silou, kterou nerozbije ani největší krize.
Mírní bolest
Smích zvyšuje odolnost vůči bolesti. To se týká i smíchu, který není spontánní. Tím se může u chronicky nemocných snížit spotřeba léků proti bolesti, z nichž řada má vedlejší účinky nebo může vyvolat závislost.
Uklidňuje psychické potíže
Kromě pocitů libosti se smíchem mírní hněv, úzkost i deprese, zvyšuje se sebedůvěra. Smích uvolňuje nahromaděné napětí, vnitřní bloky a potlačené emoce.
Humor je také známkou toho, že se člověk, který prožil nějakou přírodní či jinou katastrofu, psychicky zotavuje.
Potlačuje stres
Opravdový smích sníží hladinu stresového hormonu adrenalinu až na 12 hodin. Srdce tluče klidněji, svaly se osvobodí z křeče a člověk se cítí zase uvolněný a (skoro) nic ho nerozhodí.
Zlepšuje dýchání a krevní oběh
Při smíchu se plíce zbavují podstatně většího objemu vzduchu než za normálních okolností. To může být zvlášť prospěšné pro lidi s onemocněním dýchacího systému. Smích povzbuzuje i krevní oběh.
Pozor by si ale měli dát astmatici, silný smích může vyvolat astmatický záchvat.