Kožní či nehtovou mykózu ženy často podceňují, přitom se jedná o onemocnění velmi nepříjemné – zánětlivé, svědící a někdy i bolestivé. Ideálním prostředím pro jeho vznik jsou vlhčí místa jako například kožní záhyby či prostor mezi prsty na nohou.
Objevit se ale může i v jiných partiích na těle, a to bez ohledu na to, jak přísně dbáte na hygienu. Co mykózu způsobuje? Mezi původce se řadí houby, které velmi často vyvolávají bakteriální a kvasinkovou infekci.
Pokud se objeví příznaky, které by mohly značit kožní nebo nehtovou mykózu, a vy si nejste jistá, odpověď vám může dát kožní lékař. K tomu ovšem nemusí být jednoduché se hned dostat.
V takové situaci je dobré zajít se poradit do lékárny a řešit situaci přípravky dostupnými ve volném prodeji. Je vhodné volit takové, které působí nejen proti plísním, ale zároveň mají antibakteriální a protizánětlivý účinek.
Řada volně prodejných léků navíc dokáže plísně pouze potlačovat, ale v důsledku je neničí. Je proto lepší hledat ty, které původce plísní i hubí, a tím zabránit opětovnému návratu nepříjemné infekce.
Mezi látky ničící původce plísní patří například naftifin, který je obsažen i ve volně prodejném léčivu ve vaší oblíbené lékárně.
První pomoc
Mnoho žen si až nošením otevřených bot uvědomí, že něco není v pořádku.Pokud se problém týká i vás, odhoďte stud a zahajte okamžitě dekontaminační plán:
Vyhoďte staré boty. Ty totiž obsahují zbytky staré kůže.
Začněte nosit jen ty boty, které sedí tvaru vašeho chodidla.
Denně do bot používejte speciální antimykotický sprej nebo pudr
Starejte se pečlivě o své nohy a nehty každý den.
Nechoďte naboso.
Nesdílejte s nikým svoje oblečení, boty, ručníky a osušky či lůžkoviny.
Mějte jeden ručník zvlášť speciálně na nohy.
Ujistěte se, že nástroje na pedikúře, kam docházíte, jsou sterilní.Chce to hlavně čas V léčbě vytrvejte i potom, co vymizí nejviditelnější příznaky.
Řada postižených léčbu ukončí v momentě, kdy projevy vymizí a nejsou už patrné běžným okem, a to není správné, neboť v té době nemusí být mykóza ještě řádně doléčena.
Léčba kožních a nehtových mykóz může být dlouhodobá, zejména pokud s ní začnou pacienti pozdě. „Důležité je s ní nepřestávat ihned po vymizení příznaků. Měla by pokračovat alespoň další dva týdny, aby bylo možné předejít návratu.
Jedná se o zdravotní problém, který vyžaduje důsledné řešení,“ radí doktoři..