Cítíte se unavení a máte pocit, že vítání jara a práce na zahrádce jsou nad vaše síly? V tom případě je kopřiva připravena vás probudit a dodat vám scházející energii. Měli byste si ale pospíšit. Říká se totiž, že nejvíc léčivých látek obsahují ty, které sklidíte do 15.
května. Léčivá síla je v listech Z kopřivy sbírejte listy, které pak zužitkujete jak čerstvé, tak i sušené. Za trochu té námahy to stojí. Vždyť kopřiva obsahuje velké množství prospěšných látek. Třeba vitaminy B2 a zejména v mladých listech vitamin C.
Také aminokyseliny, glukoniny, které snižují hladinu krevního cukru, třísloviny, jež umí zastavovat krvácení, a prospěšné kyseliny, jako jsou šťavelová, mravenčí a křemičitá. Kopřiva má také silné detoxikační a močopudné účinky.
Kopřiva vás nakopne Podporuje činnost srdce a celého cévního systému, blahodárně působí i na ledviny či imunitní systém.
Na jaře se probouzí nejenom okolní příroda, ale také lidský organismus. A ten si po zimě zaslouží podpořit při pročišťování. A existuje snad lepší spojení než jarní detoxikace a kopřivový čaj? Díky kopřivové kůře nakopnete metabolismus a pročistíte si krev.
Pomáhá také při odvodnění a problematické pleti. Krásným bonusem jarního detoxu je úbytek na váze a lepší zdravotní stav. Dopřejte si léčivou kůru Ideální je 14denní kopřivová kůra, během níž budete pít 2 šálky kopřivového čaje denně.
Připravte si ho ze 2 lžic sušené či čerstvé kopřivy. Lístky nechte louhovat ve vroucí vodě 10–15 minut pod pokličkou, poté přeceďte. Čaj pijte nejlépe vlažný. Nedoporučuje se kopřivu užívat déle, protože je to mimořádně silná bylinka.
Po ukončení kůry si dejte alespoň týden pauzu před další konzumací