Sporýš lékařský je téměř zapomenutá bylinka, přesto je velmi cenná a blahodárně účinkuje na lidský organismus.
Čaj ze sporýše lékařského přispívá k detoxikaci těla, proto je vynikající zejména k jarní očistné kůře.Kladně působí na celý trávicí systém, tiší bolesti během menstruace a zároveň zlepšuje náladu. Poznejte kouzlo této bylinky.
Většinou ji najdete na zříceninách, hromadách kamení, v blízkosti cest, řek či potoků, ale také na loukách.Pokud sporýš zalijete horkou vodou, můžete tímto nálevem výrazně snížit horečku.
Hojně se takto užíval už v antice, byl to takový aspirin starověku i středověku.
Pomůže vám ke zmírnění chřipky bez chemických preparátů.Některé léky, které jsou dnes vyráběny ze sporýše, se používají k léčbě akutních a chronických zánětů horních dýchacích cest. Zmírňují kašel, rýmu a léčí i bolest hlavy a zubů.
Používá se také k léčbě chudokrevnosti, snižuje krevní tlak a bojuje proti únavě.Jedno ale mějte na paměti, tato bylinka je mírně jedovatá, proto to s ní nepřehánějte!
Užíval se k čarování
Od nepaměti byl sporýš považován za cennou bylinu, kterou lidé spojovali s nadpřirozenými silami.Ve starém Egyptě ho nazývali “slzami Isis”. V oblasti dnešní Anglie ho keltští druidové používali k provozování magie.
V Číně sporýš pojmenovali jako rostlinu “dračího zubu”.
V dávných dobách křesťané věřili, že zastaví krvácení.Tradovalo se dokonce, že byl sporýš přikládán na rány Ježíše Krista, proto se můžete setkat s ním také pod názvem “svatá bylina“.Sporýši se přezdívalo také železník, protože v dobách čarodějnic se věřilo, že tato bylina dokáže učinit tělo odolné proti čarám a uhranutí..A dokonce se užíval podobně jako česnek proti upírům.
Sporýš léčí hlavně bolesti hlavy, žaludku, podporuje funkci jater a ledvin. .