Stává se vám, že když se v zimním počasí vydáte ven na procházku, naskáčou vám na nekrytých místech na kůži pupínky, nebo se objeví zarudnutí a otok? Pokud ano, pak nejspíš trpíte alergií na chlad.
Jak ale poznáte, že opravdu už nejde jen o obyčejnou „husí kůži“ ze zimy, ale že už je třeba se problémem zabývat? Poradíme vám!
Jak se projevuje?
Tento problém se objevuje častěji u žen než u mužů a téměř vždy je dlouhodobý. Obtíže se u většiny postižených objevují sezóně a nastupují několik minut po vystavení chladnému vzduchu (někdy i vodě).
Vyrážka obvykle nepřetrvává déle než dvě hodiny poté, co se postižený dostane zpět do tepla. Podráždění nejčastěji vyvolávají teploty kolem nuly a nižší, jen výjimečně pak teploty nad deset stupňů.
V nejzávažnějších případech se podobně jako u jiných alergií mohou objevit i dechové obtíže.
Léčba chladové alergie
Při podezření na chladovou alergii vás váš lékař pošle na vyšetření na alergologii. Tam vám provedou testy, kterými prokážou, zda skutečně tímto typem alergie trpíte.
Pokud ano, předepíše vám lékař antihistaminika, tedy léky na alergii, které se užívají převážně preventivně, tedy v době, kdy hrozí, že budete vystaveni takovému chladu, který obtíže vyvolává.
Nutné samozřejmě je, nevystavovat se prudkým změnám teplot, chránit pokožku před chladem a používat ochranné krémy. Z alternativních postupů se doporučuje posilování imunity podáváním potravinových doplňků s hlívou ústřičnou a pozvolné otužování.