Šťastných lidí je jako šafránu. A přitom právě šafrán by nám v pozitivním vnímání světa mohl dost pomoci. Zvyšuje totiž hladinu serotoninu.
Specifická vůně a chuť povýšily šafrán mezi koření, které dokáže pomoci ke zklidnění žaludku, zmírnit bolesti hlavy i jiné bolestivé stavy a například ztlumit astmatický záchvat.
Léčí a pomáhá
Šafrán také může příznivě působit při problémech se zrakem a při dně. Také o něm víme, že je silným antioxidantem s protirakovinnými účinky a pozitivním vlivem na kardiovaskulární systém (snižuje oxidaci lipidů a lipoproteinů). V této oblasti má především preventivní účinky.
Jako účinné antidepresivum
Díky svému výraznému působení na psychické poruchy, především deprese a úzkostné stavy, může být skvělou alternativou chemických léků. Jako antidepresivum jej používala tradiční medicína již před několika tisíci lety.
V Evropě byl prokazatelně pěstován na přelomu letopočtu, více se však na starém kontinentě rozšířil až v období křižáckých válek ve 12. století.
Umí zvednout náladu
Dnes je dobře známo, že pomáhá zejména u lehčích a středně těžkých depresí, navíc nemá žádné negativní vedlejší účinky.
Šafrán je také mimořádně efektivní v případě úzkostí, za což vděčí především sloučenině crocin, vedle toho úspěšně pomáhá odstranit i nespavost (používá se jako sedativum). Potvrzeny byly též příznivé účinky při léčbě obsedantně-kompulzivní poruchy.
Šafrán a hubnutí
Snažíte se marně zhubnout?
Šafrán může být účinnou zbraní pro osoby, které se snaží ztratit nějaké to kilo navíc, zvláště pokud jejich úsilí komplikuje psychika, konkrétně tendence k nutkavému přejídání.Příčinou tohoto přejídání totiž může být nízká hladina serotoninu, kterou šafrán dokáže zvyšovat.
• Očekávaným důsledkem je navození pocitu sytosti a omezení chuti k jídlu. Zajímavé poznatky také nabídly nedávné studie týkající se osob trpících Alzheimerovou chorobou, u kterých díky užívání šafránu došlo ke značnému zlepšení kognitivních funkcí.
• Na jeden kilogram koření je zapotřebí až 200 000 květů šafránu! Z každého květu je třeba ručně odštípnout „čnělky“ (každý květ má tři), což je práce značně náročná, a proto je šafrán nejdražším kořením na světě.
• Jako léčebná dávka postačí 30–50 mg šafránu 1–2krát denně či jako koření do pokrmů zhruba na špičku nože. Šafránem není radno se předávkovat! Denní příjem by neměl překročit 1 gram. Takže opatrně s ním.
.