Propolis právem patří mezi vícesložkové přírodní látky s prokazatelným zdravotně prospěšným působením. Do značné míry je svým složením i působením srovnatelný s bájnou pralátkou z asijských velehor, označovanou jako mumio.
Na rozdíl od mumia není již vznik propolisu zastírán rouškou tajemství.
Propolis jako přírodní dezinfekce
Všímaví včelaři a nadšení biologové zjistili, že zjara se v našem mírném severním pásmu vylučují na rašících pupenech jehličnanů i některých listnáčů speciální ochranné látky, obsahující pryskyřice, balzámy, silice, aromatické kyseliny (benzoová, skořicová, kávová, aj.), vanilin, polysacharidy, flavonoidy a řadu dalších látek, které v souhrnu vykazují výrazné antibiotické účinky.
Včely tuto lepkavou hmotu pečlivě sbírají a v úlech s přísadou fermentů hnětou na dezinfekční tmel, který obsahuje též nemalý podíl vosku, pylu a dalších produktů včelího společenství.
Kvalitní propolis je proto vyváženým přírodním komplexem více než 30 složek.
Při využívání propolisu je třeba mít na paměti, že u některých citlivých jedinců může vyvolat alergii, proto je před prvním použitím nezbytná zkouška tinktury či masti s propolisem na malé ploše pokožky na zápěstí nebo v loketní jamce, u ústních přípravků na rtu.
Požehnání pro alergiky
Přitom je paradoxní, že u alergiků je obvykle citlivější reakce na kůži než na sliznici.
I pro ně je proto mnohdy propolisová tinktura skutečnou spásou při vytrvalých aftách či paradentózních potížích, bradavicích, meziprstních plísních na nohou i ke kloktání po naředění vodou.
Oceníte ji i v létě při pobytu v přírodě k pohotové a účinné dezinfekci nepříjemných hmyzích štípanců a nebezpečných ran po klíšťatech. Několik kapek propolisové tinktury je vhodné přidávat do bylinných inhalací při potírání zánětů horních cest dýchacích.
Zvládnete to i doma
Tinkturu si můžete zkusit vyrobit i doma, pokud ovšem seženete kvalitní propolis a silný líh. Ten musí obsahovat alespoň 60 % alkoholu. Na 100 ml stačí dát 5 g propolisu a v dobře uzavřené nádobě za občasného protřepání vyluhovat asi dva týdny.
Pak se čirá tinktura opatrně sleje. Naše babičky připravovaly někdy z másla a propolisu speciální masážní mazání, které používaly při zánětech průdušek, chřipkových virózách a zápalech plic. Dříve se s úspěchem používalo i vnitřně.
K jeho přípravě bylo třeba v horké vodní lázni roztavit 20 g propolisu a ten smíchat se 100 g čerstvého másla. Při vyšší teplotě a za stálého míchání bylo třeba vyčkat až se obě složky náležitě propojí.
Jejich směs se ještě filtrovala přes sterilní gázu. Po vychladnutí měla charakteristickou balzámovou vůni a zajímavou žlutozelenou barvu a musela být uložena v chladničce.