Křečové žíly jsou časté u starších žen i mužů, avšak ničím výjimečným už dnes nejsou ani u mladší generace. Jak je to možné? Je to o genetice a o životním stylu. Jak předejít křečovým žilám, dokud je čas?
Jak se křečové žíly projevují?
Poznávacím znamením je pocit těžkých nohou, bolest, mravenčení, možný výskyt křečí a v pokročilejší fázi se k těmto symptomům přidávají otoky, zabarvení kůže a tvrdnutí v inkriminované oblasti. Má vaše maminka nebo babička potíže s křečovými žilami?
Ach, ta dědičnost!
Pak je tady mnohem vyšší pravděpodobnost, že se dřív nebo později objeví i u vás. Lékaři se shodují, že nedostatečná žilní stěna může být dána do vínku také genovou zátěží.
Pohyb je nutný
Ať už si zvolíte jakýkoli druh sportu nebo pohybové aktivity, právě pohyb je skvělou prevencí vzniku křečových žil. Ideální je však v tomto případě turistika, zimní běžkování, cyklistika, tanec, rychlá chůze, plavání a běh.
Správná obuv Vhodné jsou také podpatky na obuvi s výškou přibližně 3,5 cm, naopak nevhodné jsou vysoké podpatky a stejně tak i žádné podpatky.
Nohu přes nohu? Tak to ne!
Při sezení se doporučuje nedávat nohu přes nohu. Překřížené nohy totiž způsobují špatné proudění krve z dolních končetin.
Dostatek vitaminů z jídla
Zkuste do stravy zahrnout více potravin, které obsahují vitamin E a C, lecitin, koenzym Q 10 a rutin. Mezi potraviny působící blahodárně na žilní systém patří například cibule a česnek, pohanka, grep, rajčata, šípky, černý rybíz nebo červená řepa.
Střídavá sprcha
Nohám prospívá sprchování střídavě studenou a teplou vodou, přičemž studenou vodou by se mělo končit. Napočítejte pokaždé aspoň do osmi a pak změňte teplotu. Několikrát za sebou. Takováto sprcha zlepší krevní oběh i krevní tlak, a to právě žilám prospívá.
Měli byste vědět: Zázračné potraviny, které proti křečovým žilám pomáhají, jsou třeba cibule, česnek, pórek, pažitka. A obecně i bobuloviny. Vsaďte na ně!