Bez dochucení se jídlo nedá jíst, ale na druhou stranu sůl ve větší míře nám škodí. Jak najít kompromis? Sůl je považována za jednu z rizikových živin, jejíž spotřebu bychom měli bedlivě sledovat.
A to zcela právem, neboť její nadměrný příjem přispívá ke vzniku řady onemocnění. Od hypertenze, osteoporózy, nádorového onemocnění žaludku, vzniku ledvinových kamenů až k nežádoucí obezitě.
Čajová lžička vám bohatě postačí
Dle doporučení bychom měli denně přijímat maximálně 5 až 6 gramů soli (s výjimkou těžce pracujících), což odpovídá zhruba jedné čajové lžičce.
Realita je však jiná a ve spotřebě soli patří Česká republika mezi evropské rekordmany, soli sníme okolo 14 gramů denně.
Jak příjem soli snížit
Šetřete jí. A dávejte přednost domácí přípravě ze základních surovin. Připravte si poctivý domácí vývar, kterému dodá chuť maso a zelenina a není třeba tolik solit.
Následně můžete vývar použít k přípravě polévek, omáček a dalších pokrmů, které vývar skvěle dochutí. Rychlé občerstvení berte obloukem a pokud máte něco zobat, oříšky vybírejte nesolené.
Mezi nejvíce slané sýry patří niva, balkánský sýr, korbáčky, syrečky, parmazán.
Nahraďte je například mozzarellou, ementálem, eidamem, nejméně soli pak obsahuje cottage, ricotta, lučina atp. Vybírejte kvalitní šunku se sníženým obsahem soli i pečivo, které nemá na povrchu krystaly soli.
Vyvarujte se hotových kořenicích směsí (např. grilovací koření), vsaďte na bylinky! .