Nový rok se nezadržitelně blíží. Máte konečně v plánu dát si předsevzetí, že definitivně seknete s kouřením? Poradíme vám, jaký způsob odvykání je ten nejefektivnější.
Nejnovější výzkum Oxfordské univerzity přines l překvapivé zjištění. Ti, kteří přestanou kouřit okamžitě, mají mnohem větší šanci, že se k cigaretě už nikdy nevrátí. K této tezi se dokonce přiklání i prezident České koalice proti tabáku, Mgr.
Lukáš Kohoutek. „Za dva roky fungování Národní linky pro odvykání kouření se nám nejlépe osvědčil tzv. “Den D”. Jde o datum, které si klient zvolí jako den, kdy vyhodí krabičku, zapalovač a stává se abstinujícím nekuřákem.
Pokud má v následujících přibližně čtyřech týdnech správnou podporu, podaří se mu překlenout tu nejtěžší fázi a nekouření už je potom jednodušší a jednodušší,” prozradil své zkušenosti.
Postupné snižování
Závěry studie z Oxfordu také dokazují, že tzv. graduální varianta, kdy kuřák postupně snižuje počet vykouřených cigaret, má značná negativa.
Jako nejzávažnější problém poukazují vědci na fakt, že osoby závislé na nikotinu stále prodlužují příjem škodlivin do těla a nikde nemají zaručeno, že se z kuřáka opravdu stane nekuřák.
Důkazem jejich tvrzení jsou výsledky nedávné studie, do níž bylo zařazeno cca 700 kuřáků s denní spotřebou vyšší než 15 cigaret, kteří měli v plánu přestat kouřit úplně.
Náhodně vybrané polovině výzkumníci určili den, od kterého si cigaretu již nedají s tím, že do té doby smějí kouřit dle libosti.
Druhé polovině stanovili dvoutýdenní odvykací plán, který počítal s postupným snižováním dovoleného počtu vykouřených cigaret za den.
Všichni zúčastnění měli k dispozici nikotinové náhražky jako spreje, náplasti apod. V den ukončení studie nekouřilo 49 % účastníků v první skupině, ve druhé to bylo o deset procent méně.
Při půlroční kontrole si 22 % z těch, kteří přestali kouřit z minuty na minutu, stále nezapálilo.
Z těch, kteří odvykali postupně, to bylo pohopouhých 15 %. První pomoc při odvykání Zbavit se závislosti na nikotinu není samozřejmě jednoduché. Co dělat, když vás přepadne chuť na cigaretu?
Častokrát stačí na minutu či dvě zabavit mozek jinými myšlenkami nebo odejít na chvíli z prostředí, které vám chuť vyvolává.
Pomáhá také jinak zaměstnat ruce, jíst častěji nízkokalorická jídla a pít pomalu vodu. Nutné je ji po nějakou dobu držet v ústech, chuť totiž po chvíli opět přejde. Čím déle si nezapálíte, tím slabší bude nutkání a odvyká í se stane snazší.
.