Bohatá úroda na zahrádce, ale i stále rostoucí ceny potravin vás nutí využít sezónních slev a udělat si doma větší zásoby. Teď na podzim to platí zvlášť o ovoci a zelenině. Vitaminy potom v zimě jako když najdete!.
Ovoce i brambory lze sice koupit v podstatě kdykoliv a kdekoli a většinou v dobré kvalitě, ale za takovou cenu, že si nemůžete nákup dovolit tolikrát, kolikrát byste si přáli.
Za časů našich babiček byla dobře uložená jablka nebo hrušky celou zimu nádherně čerstvé a křupavé a brambory voňavé.
Jak to tehdy dělali?
Jablka stopkami vzhůru K uskladnění použijte vždy jen nepoškozená jablka. Ideální je skladování ve sklepě, který jste předem vysířili sirnými knoty a vybílili vápenným mlékem s tříprocentním roztokem modré skalice.
Jablka skladujte stopkami vzhůru zásadně jenom v jedné vrstvě na lískách vystlaných novinami a pravidelně odstraňujte nahnilé plody.
Aby jablíčka nevysychala, rozložte ve sklepě na zem vodou nasáklý jutový pytel nebo mokrý mech – stačí ho jedenkrát měsíčně svlažit.
Nasušte si křížaly
Nadúrodu můžete zhodnotit také nasušením křížal. Jablka nakrájejte na plátky silné 2–5 mm a na vzduchu (nikoli na slunci) je usušte. Samozřejmě můžete využít sušičku na ovoce.
Nejen že jsou křížaly zdravé, ale poslouží vám za dlouhých zimních večerů jako sladký pamlsek třeba k televizi.
Hrušky skladujte zvlášť
Plody určené k uskladnění by měly být tužší a méně šťavnaté. Hrušky dávejte do přepravek v jedné až třech vrstvách na sobě.
Pokládejte je stopkami do různých směrů a občas je přerovnejte, aby se na nich netvořily otlaky, které by později mohly způsobit zahnívání plodů.
Skladovací teplota je 2–5 °C a je dobré čas od času místo větrat. Mírné světlo hruškám nevadí.
Hušky skladujte vždy samostatně, nikdy ne s bramborami nebo kořenovou zeleninou. Jejich vůni by hrušky vstřebaly a ztratily tu svou.
Kořenovou zeleninu do písku
Mrkev, pastinák, petržel, celer, ale i červenou řepu nebo ředkev skladujte nejlépe v tmavém sklepě, každý druh samostatně v hromadě písku. Ve spíži poslouží bedýnky s pískem.
Nepoškozenou zeleninu do něj zahrabte až po naťové srdéčko a písek udržujeme mírně vlhký. Vydrží až do příštího léta!
Brambory se musí vydýchat
Brambory k uskladnění nechte tzv. vydýchat. Uložte je na 14 dnů ve slabé vrstvě do sucha (při maximálně 16 °C) a na vzduch, kde není moc světla. Brambory tak ztratí část své vlhkosti a vytvoří i silnější slupku, potřebnou k dlouhodobém skladování.
Pak je znovu přeberte a můžete je dát buď do pytle, nebo do dřevěných či plastových přepravek ve vrstvě do 60 cm.
Skladujete je vždy do 7 °C (při vyšší teplotě klíčí) na tmavém místě bez světla, jinak začnou tvořit jedovatý solanin a zelenat, což může být příčinou žaludečních obtíží. …
Pomůže kmín
Naše babičky sypaly do pytlů k bramborám kmín, ale to by se vám prodražilo. Ve specializovaných obchodech můžete koupit sáčky s kmínovou esencí. Když je vložíte k bramborám, prodloužíte jim životnost. Pod lísky se taky vyplatí rozložit dřevěné uhlí, efekt bude stejný.