Pohyb a sport je důležitý jako prevence obezity nejen u lidí, ale i u psů. Pes, který nemá dostatek pohybu rychle zleniví, ale může se stát také agresivním. Poradíme vám, jakými způsoby můžete zvýšit kondici psa a zlepšit jeho soustředění.
Psi během pohybu nepotřebují zaměstnat pouze svaly, ale také mozek. Proto jim obyčejný výběh na zahradě nebo honička s ostatními psy v parku nestačí. Důležité je, aby museli během prováděných aktivit také přemýšlet a soustředit se na vás a vaše povely.
Jedině tak do jejich mozku proudí spousta vzruchů a podnětů, které ho zaměstnávají i dlouho po proběhnuté aktivitě. Jakými způsoby můžete vašeho chlupáče dostat do lepší kondice?
Plavání
Při plavání pes zapojuje všechny svaly v těle, ale nedochází k přetěžování kloubů, proto je vhodné i pro štěňata nebo psy seniory, které už třeba trápí nějaké fyzické problémy. Psa do plavání nenuťte, využijte způsobu napodobování.
Sami jděte pomalu do vody, plavejte a psa lákejte hračkou nebo slovy, aby se k vám přidal. Psi, kteří jsou vášnivými aportéry si brzy oblíbí přinášení míčků z vody. Pozor však musíte dávat v případě, kdy denní venkovní teploty přesáhnou 22 ºC.
Pokud je totiž pes ve vodě pobízen ke zvýšené námaze, například neustálým aportováním, může snadno dojít k přehřátí jeho organismu a následnému zkolabování. Stejně důležité je i to, aby se pes před plaváním nejprve postupně svlažil. Psa v žádném případě do vody neházejte!
Běh
Je ideálním týmovým sportem pro vás a vašeho psa. Dnes už jsou k dostání i speciální postroje a vodítka. Běhat můžete volně se psem, nebo psa zapřáhnout, aby vás „táhl“ třeba na koloběžce nebo kole.
Zde je ale nutné přizpůsobit se tempu psa. Důležité je i volba terénu – tvrdé asfaltové stezky nejsou vhodné, protože zatěžují jeho klouby. Lepší je přírodní terén. K posílení kapacity plic vašeho psa je dobrý i občasný výběh do svahu. Opět ho můžete spojit s aportováním.
Procházky v terénu
Svižnější procházky ve správném terénu mohou také přispět ke zlepšení vytrvalosti a posílení svalstva vašeho psa.
Snažte se je psovi zpestřit členitými terény (střídání kopce s rovinami) nebo různými přírodními překážkami (kmeny stromů, mělké příkopy, potůčky nebo říčky, sníh). Jejich překonáváním si pes posílí svaly, naučí se koordinaci pohybů a rovnováze.
Balanční cvičení
Nejoblíbenější je cvičení na gymnastických míčích, které pomáhá posilovat hluboký stabilizační svalový systém psa, zvyšuje jeho kondici a obratnost. Je vhodné pro všechny psy, rekonvalescenty po úrazu, feny po porodu a sportovní psy.
Mentální trénink
Je klíčový, protože utužuje mozek psa. Kromě klasických povelů (sedni, lehni), zapojte i jiné cviky a triky, které budou psa bavit a donutí ho přemýšlet. Doporučujeme trénink s klikrem, vyzkoušet můžete i některou z interaktivních hraček pro psy.