Ptáte se, proč je manukový med zdravý? Jeho vzácné vlastnosti totiž ovlivňují květy, z nichž včely nektar získávají. V novozélandské manuce se skrývá léčivá síla na nejrůznější nemoci.
Co to ta manuka vlastně přesně je? Jde o vzácný keř s drobnými kvítky bílé až růžové barvy, který roste až na Novém Zélandu. Staří Maorové, původní obyvatelé Nového Zélandu, dobře vědí, proč si ho už po staletí hýčkají.
Dobře znají blahodárné uzdravující vlastnosti manuky. Využívali ji nejen k dezinfekci a na podporu rychlého hojení ran, ale také vnitřně, například při lehkém nachlazení, zánětech močového měchýře či dalších infekcích. A na vlastní kůži ho můžete také vyzkoušet i vy.
Čím je med manuka tak jedinečný?
Nektar ze vzácného keře manuky obsahuje tělu prospěšnou látku methylglyoxal (zkr. MGO), která vyniká vysokým protibakteriálním, protizánětlivým, protivirovým a protiplísňovým účinkem.
Její obsah se měří metodou vyvinutou prof. Thomasem Henlem na Technické univerzitě v Drážďanech a na pravých certifikovaných výrobcích se udává ve stovkách MGO. Jde o velice přesnou metodu a zároveň i jediný způsob určování kvality léčivého manukového medu. Tu jako jedinou uznává právě vláda Nového Zélandu.
Poradí si dokonce i se škodlivými bakteriemi
Účinná látka methylglyoxal spolehlivě zničí i zákeřné infekce, které jsou často odolné vůči běžné antibiotické léčbě.
Pomáhá při napadení zlatým stafylokokem (Staphylococus aureus) i v jeho obávané multirezistentní formě nebo proti bakterii Helicobacter pylori, která rovněž úspěšně odolává předepsaným antibiotikům.
Helicobacter pylori je původcem vleklých a obtížně léčitelných žaludečních potíží. Manuka také chrání před bakterií Pseudomonas aureginosa, která je stejně jako Helicobacter pylori odolná vůči mnoha běžným antibiotikům.
Působí také proti virům a plísňovým infekcím. Konzumace medu je podobná jako u klasického medu, který velmi dobře znáte. Přidávejte si ho tak například no čaje. Navíc je vhodné jíst nejlépe 2 až 3 čajové lžičky každé ráno nalačno, asi 30 minut před jídlem.
Podle čeho poznáte uzdravující sílu?
Důležité je ověřit si na etiketě medu manuka jeho hodnoty, podle kterých poznáte, jak je med účinný. Certifikovaný obsah methylglyoxalu v manukovém medu se obecně pohybuje od 100 do 550 mg na 1 kilogram medu. Podle toho, co vás trápí, zvolíte manukový med s určitou konkrétní hodnotou.
MGO 100+ zlepšuje imunitu a přispívá k celkovému zlepšení organismu. Zvlášť vhodný je jako prevence proti nachlazení v podzimním a zimním období. Pravidelná konzumace manukového medu prospívá i zdravým lidem.
Už po dvou týdnech užívání se zlepšuje složení krve, zvyšuje se množství červených krvinek a vzrůstá hladina železa a krevního barviva hemoglobinu, které je nezbytné pro přenos kyslíku v krvi. MGO 100+ je dostatečným bojovníkem.
MGO 250+ se doporučuje při potížích s refluxem jícnu, pálení žáhy a při trávicích problémech.
MGO 400+ pomáhá s ranami, které se obtížně hojí, je vhodný u proleženin a pooperačních ran. Dále v léčbě žaludečních vředů a dvanácterníku a doporučuje se při syndromu dráždivého tračníku.
MGO 550+ je ideální při potížích s ekzémem, při angíně, ateroskleróze či pásovém oparu.
Na co všechno vám zaručeně pomůže:
Při problémech s trávicím ústrojím. Napomáhá k správnému metabolismu celého organismu, čistí nánosy ve střevech a udržuje je v každodenní vitalitě.
Je silným antioxidantem, který pomáhá organismu odrážet volné radikály a zbavovat se jich.
Pomáhá vyloučit nahromaděné jedy v těle.
Povzbuzuje růst a obnovu buněk.
Při bolestech kloubů a celkové slabosti těla.
Při správné regulaci cholesterolu v krvi.
Jako prevence před tvorbou žaludečních vředů a proti zánětům žaludku.
Díky obsaženému niacinu pomáhá v těle vstřebávat důležité prvky přijaté ze stravy.
Při potřebě dodat energii je plný cenných vitaminů a minerálních látek.
Při oslabeném imunitním systému jako prevence před viry a nachlazením.