Ještě máte šanci udělat si zásoby bylinek na zimu. Po kterých sáhnout a s čím vám umí pomoci?Nasbírejte si přesně takové, co vám zlepší zdraví. A využijte toho, že v říjnu roste ještě mnoho léčivých rostlin, pro které je právě tento měsíc ideální na sběr.
Příroda se pomalu připravuje na zimu, i proto je toto období charakteristické především zaměřením na bylinné kořeny, v nich je největší síla.
Čekanka
Tuto rostlinku poznáte snadno. Je až jeden metr vysoká. Její modré květy můžete vidět na loukách a u cest od května do října. Jako pomůcku pro sběr této bylinky vám poslouží její název.
Čekanka a její modré květy mají připomínat oči dívek, které čekají na své chlapce, až se vrátí z vojny.
Z čekanky se v říjnu sbírá kořen. Pokud se pro její sběr rozhodnete, kořeny rostlin po sběru pečlivě umyjte od hlíny a nakrájejte na menší kousky, které dejte usušit. Čekanka je výborným pomocníkem, pokud vás trápí nemoci jater či záněty močových cest.
Kostival lékařský
Pokud jste v minulých měsících nestihli kostival nasbírat, máte poslední šanci. Opět se, stejně jako u čekanky, sbírá kořen. Své užití najde jako obklad na zanícená místa, bolestivé klouby, křečové žíly, vnitřně pak na žaludeční vředy.
Lopuch
Tato rostlina je typická svými velkými listy. Najdete ho v okolí cest, na stráních i loukách. V měsíci říjnu se sbírá kořen, který s používá při kožních problémech, jako jsou ekzémy nebo jako čaj při poruchách trávení.
Kozlík
Vysoká bylina s růžovými květy je typická pro svůj zápach. Z kozlíku sbíráme oddenek, ten se omyje a suší. Užití najde, pokud vás trápí nespavost, nervozita, slabost nebo pocity strachu.
Puškvorec
Tuto bylinky naleznete v u břehů rybníka. Jedná se o mokřadní rostlinu. V říjnu se sbírá oddenek. Ten má výrazně hořkou chuť. Nasbíraný puškvorec omyjte od hlíny, můžete ho oloupat a následně sušit. Používá se při žaludečních potížích a má uklidňující účinek.
Lze z něj připravit i koupel, která pomáhá proti revmatismu. Užití najde i v případě ekzémů či na špatně se hojící rány.