Už staří Egypťané léčili zpěvem nespavost. Ve starém Řecku zas hraním na různé trubky léčili psychiku. Znalost blahodárnosti zvuků je stará tisíce let. Pojďte ji vyzkoušet!
Příroda uzdravuje
Buďte co nejčastěji v přírodě, kde se můžete kochat přirozenými, živými zvuky. Pokud tu možnost nemáte, poslouchejte zvuky přírody na cédéčku v domácím pohodlí, nebo poslouchejte klasickou hudbu. Snažte se vyhýbat zvukům, které vás dráždí.
Útržky melodií a zvuky zaslechnuté ráno ovlivňují vaši náladu po celý den. Ovlivňování duševní pohody prostřednictvím zvuků přírody je jedním z nejoblíbenějších směrů ve zvukoterapii. Často ho vyhledávají obyvatelé měst.
Zpěv léčí celé tělo
Meditační techniky starodávných duchovních tradic využívají zvuku a jeho vibrací jako základního prostředku léčení a duchovního rozvoje. Je prokázáno, že radostný půlhodinový zpěv má příznivý vliv na náladu člověka i na to, jak se celkově cítí.
Zpěv nutí dýchací ústrojí k plnému výkonu, stimuluje lepší zásobení buněk kyslíkem, a to se odráží na naší imunitě. Pravidelné zpívání léčí játra a energetická centra v našem těle, která jsou zodpovědná za kvalitu naší pozornosti.
Rychlá hudební pomoc
Už jste také slyšeli o muzikoterapii? Je to způsob léčení za pomoci zvukových vibrací hudby.
Zvuk obsahující hudbu je schopen nejen působit na všechny naše lidské emoce, ale vytvářením biorezonančních kmitů také ovlivňuje stav jednotlivých orgánů a kostí našeho těla.
Jak je to možné? Každý hudební nástroj má svůj typický témbr – zvukové zabarvení, které působí na naše tělo a duši přímo blahodárně. A tak se využívá i při léčbách úzkostí a psychologických poruch. Některé zvuky mohou stimulovat uzdravování orgánů.
Léčivé vibrace zvuku
Léčebný efekt vzniká spojením vibrací zvuků různé výšky, které rezonují s orgány lidského těla. Odborníci tvrdí, že nota „f“ svou frekvencí odpovídá práci žaludku a střev. Pokud rádi posloucháte jazz, podporujete činnost srdce a stimulujete krevní oběh. Hudební klasika uvádí do normy nervový systém a vytváří dobrou náladu.
Hudba je těsnopis emocí
Hudba je silný transformační nástroj pro lidské tělo a duši. Málokdo si však připouští, že současná moderní hudba je okradena o tento potenciál.
Dávno ztratila schopnost léčit. Původní starověká hudba byla totiž založena na harmonických frekvencích, měla jiný rozsah a tím i naprosto jiné působení. Byla vytvořena tak, aby pomohla lidem dosáhnout vyšší úrovně.
Z dochovaných záznamů víme, že se tyto tóniny používaly například v gregoriánských chorálech – chvalozpěvech, o kterých církev tvrdí, že se ztratily.
Ráj pro tělo a duši
Zpěvy v latině byly velmi účinné, protože se díky krásné rezonanci snadno dostaly do podvědomí.
Stejně tak působí i jiné způsoby přenosu zvukových vibrací, třeba bubnování.
Účastníky rockového koncertu by ale určitě nenapadlo, že k nevázanému chování, fyzickému neklidu a určitému vytržení je vede právě nesprávná stupnice a špatně seskupené vibrace divoké hudby.
Fascinující zvuky zvířat
Duševní pohodu v nás spolehlivě probouzí kočičí mňoukání, zpěv a cvrlikání ptáků, šum deště, zurčení vody, praskot dřeva v krbu nebo táboráku, pomalý šum mořského příboje nebo chrupání sněhu pod nohama.
Prvenství náleží zvukům, které vydávají delfíni. Široký delfíní frekvenční rejstřík pomáhá léčit při onemocněních mozku a celého nervového systému. Meditativní hudba pomáhá uchovat mládí..