U nás už slunce opět pomalu ztrací sílu, ale na dovolené nás může stále překvapit. Pokud podceníme letní výzbroj a výstroj, mohou nás dohnat následky.
Jak úžeh, tak i úpal nejsou rozhodně nic příjemného. Doprovázejí je podobné příznaky, ale přece jen se liší. Jak dobře znáte rozdíly mezi nimi?
Za úžeh může slunce
Toto onemocnění, které je vlastně přehřátím mozku, je přímou reakcí na opalování či dlouhý pobyt na slunci. Pak se dostaví únava, bolest hlavy, nevolnost, může se přidat i zvýšená teplota. Někdy ho může provázet i ztuhnutí šíje.
Úpal hrozí i doma
Úpal se sluncem souviset může, ale také vůbec nemusí. Jde o přehřátí celého organismu a způsobuje ho kombinace pobytu v horkém, nevětraném prostředí s vysokou vlhkostí a nedostatkem tekutin.
Příznaky jsou zejména v lehčích případech podobné úžehu, tedy únava, bolesti hlavy, nevolnost. V těžších případech se u úpalu může objevit i zmatenost, zrychlené dýchání a křeče.
Jak je od sebe rozeznat?
K tomu může pomoci stav pokožky. Je-li opálená, nebo dokonce spálená, jedná se pravděpodobně o úžeh. V obou případech je organismus dehydratovaný, chybí mu minerály a potýká se se špatnou termoregulací. Oba problémy s přehřátím těla je nutné řešit hned a nečekat, že samy odezní.
První pomoc? Chládek a tekutiny
Jako první je potřeba své tělo celkově ochladit a opustit místo, kde k přehřátí došlo. Pomůže podávání chladných nápojů a studené zábaly. V případě úžehu je dobré přikládat chladivé obklady na hlavu.
Tělu je také potřeba dodat ztracené minerály, a to pomocí doplňků stravy s vodou nebo alespoň pitím minerálních vod. Bolesti hlavy zmírní podání analgetik s obsahem paracetamolu nebo ibuprofenu. Pokud se stav nelepší, je nutné zavolat lékaře.