Chronická obstrukční plicní nemoc, zkráceně CHOPN je zákeřné onemocnění, které bohužel není možné vyléčit. U nás jím trpí kolem dvou set tisíc lidí a počet nově podchycených případů bohužel stoupá.
Průběh onemocnění je naštěstí možné zbrzdit, v boji s chorobou je důležitý i životní styl postižených.
Včasná diagnóza
Záludnost tohoto onemocnění spočívá v tom, že v počátečních stadiích není lehké jej odhalit. Hlavním příznakem je chronický kašel (několik měsíců) spojený s vykašláváním hlenu.
Období, kdy pacienta kašel trápí, se postupně prodlužují a období klidu se naopak zkracují. Časem se objevuje dušnost, zpočátku pouze při fyzické námaze, později i v klidu. Zároveň se zhoršuje celková fyzická kondice.
Onemocnění nejčastěji postihuje jedince kolem padesáti let, v některých případech se může objevit už před třicítkou. K lékaři by měl rozhodně zamířit každý, koho trápí opakované záněty dýchacích cest a kašel.
Hlavní je nekouřit
Zpočátku se CHOPN léčí hlavně úpravou životosprávy. U kuřáků je mnohonásobně vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění a kouření také průběh onemocnění urychluje a zhoršuje. Velmi důležité tedy je přestat kouřit a vyhýbat se i pasivnímu kouření.
Postižení by se také měli vyvarovat pobytu v prašném prostředí a práce s látkami,které dráždí dýchací ústrojí.
Ke zlepšení plicní kapacity a dechových funkcí význačně přispívá pohyb a pravidelné cvičení, zejména dechová gymnastika. V rámci speciálních rehabilitací se pacienti učí např. jak správně dýchat. Velmi prospěšná může být také hra na zobcovou flétnu.
Uvolnění dýchacích cest
Léčba se zaměřuje převážně na uvolnění dýchacích cest a potlačení zánětu, stejně jako je tomu např. u astmatu. Léky se podávají většinou inhalačně, zpočátku se užívají buď podle potřeby nebo jednou denně.
Časem je nutné dávkování upravovat a v závislosti na průběhu onemocnění přidávat další léky.