Pro většinu lidí je žihadlo sice nepříjemné, ale zvládnutelné. Pro alergiky však může být vážným ohrožením života. Jak poznat alergickou reakci?
Teď to tělo přehání
Běžná reakce na žihadlo zahrnuje otok, zarudnutí, bolest nebo svědění v místě vpichu. U alergiků ale tělo reaguje přehnaně. Může dojít k otokům i mimo místo bodnutí, vyrážce, dušnosti, zvracení, poklesu tlaku, až k anafylaktickému šoku.
Právě ten je nejnebezpečnější. Začíná náhle, zhoršuje se rychle a bez pomoci může být fatální. První příznaky závažné reakce se objevují do několika minut – potíže s dýcháním, otok jazyka, rtů nebo hrdla, motání hlavy, zrychlený tep či mdloby.
V takovém případě okamžitě volejte záchrannou službu (155), a pokud má postižený u sebe adrenalinové pero (EpiPen), použijte ho.
První pomoc
Pokud jde o běžné štípnutí a postižený nemá alergii, pomůže vyjmutí žihadla (u včely). Ne ovšem pinzetou, ale vyškrábnutím nehtem, aby se do rány nevytlačil další jed.
Otok zmírní studený obklad nebo chladivý gel a klid. Pro alergiky je nutné nosit s sebou léky – antihistaminika, kortikoidy, a především adrenalinové pero.
Hele, kdo by řekl, že žihadlo může být tak nebezpečné! Je dobrý mít u sebe vždy nějakou základní výbavu.
Opravdu děsivé, co všechno může způsobit jedno žihadlo! Doufám, že nikdy nebudu muset řešit takovou situaci.
Děkuju za užitečný informace, teď budu vědět, jak se zachovat při žihadle. Život může viset na vlásku, pokud jde o alergii.
Takový článek mi přijde hrozně důležitý. Vždycky si říkám, že člověk nikdy neví, kdy bude potřebovat rychlou první pomoc!