Chvíli sluníčko, pak zase jen pár stupínků nad nulou. Vítr, déšť anebo jarní povětří. A v takovém počasí nastydnout není žádné umění.
Nemusíte však hned běžet do lékárny, stačí zamířit do kuchyně a uvařit si pro zahřátí dobrou polévku, nebo čaj.
Zelňačka
Zelí je velkou zásobárnou vitaminů, především céčka, které je důležité pro naši imunitu.
Jak na to: Na 2 lžících sádla osmažte asi 100 g na kostičky nakrájené slaniny. Přidejte cibuli a ještě chvíli opékejte. Poprašte trochou hladké mouky a dobře promíchejte. Přidejte 2 lžičky sladké mleté papriky a zalijte 1,5 l vody.
Do ní vložte 0,5 kg propláchnutého a pokrájeného kysaného zelí, 3 na kostičky nakrájené brambory, 5 kuliček pepře, 5 kuliček nového koření, 2 bobkové listy a sůl. Vařte půl hodiny, dokud nejsou brambory a zelí měkké.
Vše zalijte 150 g zakysané smetany, přidejte nakrájenou pikantní klobásu a ještě chvíli prohřejte.
Česnečka
Česnek je přírodní antibiotikum a polévka z něj vás jistě posílí.
Jak na to: Orestujeme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme nakrájené plátky z 8 stroužků česneku, 3 větší brambory nakrájené na kostičky a zalijeme 0,750 l vývaru. Osolíme, opepříme, okmínujeme a vaříme, dokud brambory nezměknou. Nakonec přidáme majoránku.
Zázvorový čaj Je vynikající proti nachlazení. Pozor ale na štiplavost. Když to přeženete, čaj se nedá pít.
Jak na to: Čerstvý zázvor pokrájíme na jemné plátky, zalijeme 1 l vroucí vody a necháme 3–5minut louhovat. Do šálku lijeme jen samotný čaj, který můžeme dochutit medem a citronem. Pije se horký.
Křenová pomazánka
Křen je výborným pomocníkem při léčbě nachlazení a chřipkových onemocnění.
Jak na to: 250 g tvarohu promícháme se 3 lžícemi nastrouhaného křenu a se šlehačkou ušlehanou z 200 ml smetany. Podle chuti osolíme. Místo šlehačky můžeme použít 150 g nastrouhané vařené červené řepy a trochu olivového oleje. Pak dochutíme pepřem a kmínem.