Stačí lehká námaha a už máte propocené tričko? Nebo je vám naopak pořád zima a balíte se do mikiny i v horkém létě? Příčinou může být narušená termoregulace.
Někdy tělo nezvládá správně reagovat na okolní teplotu. Často se tyto potíže vyskytují u žen v menopauze, při hormonální nerovnováze, ve vyšším věku nebo dlouhodobém stresu. Někdy může jít i o vážnější problém.
Jak to funguje
Regulaci teploty má na starosti centrum v mozku hypothalamus, které funguje jako termostat. Jeho činnost ovlivňuje i kvalita spánku a pitný režim.
Ideálně by se měla tělesná teplota držet v rozmezí 36–37 ºC. Pokud se tělo příliš zahřívá, hypothalamus dá pokyn k vyššímu prokrvení kůže a začneme se více potit, čímž se tělo ochlazuje.
Pokud cítíme chlad, vyvolá centrum svalový třes, který produkuje teplo. Porucha termoregulace, kdy máme propocené oblečení, mokré dlaně i obličej, se u mnoha lidí objevuje nejen v létě – a že nám to letošní přineslo horka a potu víc než dost.
Maliník a kontryhel
Často bývá spojena s menopauzou, ale i s cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem. Přestože jde o přirozený proces, návaly horka a pocení mohou být velmi nepříjemné a zásadně ovlivňovat každodenní život.
V horkých dnech noste lehké a prodyšné oblečení, abyste se nepřehřáli. Pak hrozí úpal provázený nevolnostmi nebo mdlobami. U problémů spojených s klimakteriem mohu pomoci bylinky, například maliník nebo směs černý rybíz s maliníkem, jeřáb ptačí či kontryhel.
Když se potřebujeme zahřát
Opačným projevem nesprávně fungující termoregulace je zimomřivost. Lidé špatně snášejí průvan a pobyt v klimatizovaných prostorech, trvá jim dlouho, než přivyknou chladné vodě, a třesou se i při průchodu kolem chladicích pultů v obchodě.
Tento stav obvykle bývá vyvolán životním stylem nebo vyšším věkem, méně často např. špatnou funkcí štítné žlázy či poruchou cévního systému. Pokud trpíte zimomřivostí, začněte se více hýbat, cvičení rozproudí krev a zahřeje vás.
Zvyšte příjem vitaminů skupiny B a železa. Jezte potraviny bohaté na bílkoviny, pomáhají udržovat teplo.
Můžete vyzkoušet i bylinky s hřejivým účinkem, jako je jinan, kaštan, rozmarýn nebo třezalka. Pokud si myslíte, že když budete méně pít, budete se méně potit, jste na omylu.
Pití neomezujte
Dostatečný příjem tekutin je pro tělo nutný, jinak byste si mohli způsobit dehydrataci. Proti pocení zařaďte do pitného režimu čaj ze šalvěje, pomůže také jíst hodně ovoce a zeleniny a vyhýbat se pálivým jídlům.
A pijte dostatečně, i když naopak cítíte zimu a nemáte pocit žízně. Tekutiny totiž pomáhají také lepšímu proudění krve, a tím i zahřátí.
A já si myslela, že to sou jenom přechody co mámá, ale asi je na čase začít i na sebe bachař a hlídat co pijem. Danke za info.
Opravdu super, že se o tom mluví. Doma se často potím i při obyčejný činnosti a nemohla sem přijít na to proč. Teď mě to napadlo že to možná bude tim co pišou tady.