Máte pocit, že je vám skoro po každém jídle těžko, trápí vás plynatost, tlak a pocit nafouklého břicha? Poradíme vám, co vám pomůže, a čemu se raději vyhnout.
Jestliže vás trápí nadměrné nadýmání, které se objevuje téměř po každém jídle, měla byste do svého jídelníčku zařadit více vlákniny, čerstvého ovoce (banány, jablka) nebo také kysané mléčné výrobky, celozrnné obiloviny, brambory, ořechy a zeleninu (okurky, rajčata, červenou řepu).
Také konzumace ananasu a zázvoru přispívá k lepšímu trávení.
Čemu se vyhněte
Při problémech s nadýmáním vylučte z jídelníčku luštěniny (fazole, hrách, čočka…), zelí, kapustu, cibuli, květák a brokolici, ale také hrušky, švestky, mléčné výrobky, kynuté pečivo, cukrovinky, med, sycené nebo slazené nápoje a v neposlední řadě alkohol.
Čaje a doplňky stravy
Od nadýmání může pomoci popíjení vlažného heřmánkového, fenyklového nebo anýzového čaje. Ke zklidnění vám může pomoci výtažek z kozlíku lékařského nebo z třezalky.
Trápí-li vás častá plynatost a bylinky, potraviny ani čaje nebyly tou správnou volbou k úlevě, pak není od věci sáhnout po volně prodejných lécích proti nadýmání, jako je Espumisan nebo Degasin, které vcelku spolehlivě odstraňují zažívací potíže a ulevují od nadýmání po každém jídle.
Přírodní léčba
Vyzkoušet můžete rovněž čerstvou mrkvovou šťávu, do které vymačkejte trochu šťávy z citronu, či nápoj z mladého ječmene.
Úleva a uvolnění se také obvykle dostaví po požití jedné polévkové lžíce extra panenského olivového oleje, kterou zapijete sklenicí teplé vody se šťávou z jednoho citronu.
Minerální vody a pivo
Z minerálních vod je vhodná Magnesia, Mlýnský pramen nebo Vincentka. Jmenované tekutiny totiž působí na žaludeční a střevní sliznici, neboť minerály v nich obsažené ovlivňují motoriku zažívacího traktu. Denně vypijte nejméně dva litry tekutin.
Z alkoholických nápojů lze vypít sklenici hořkého piva, které působí dieteticky na zažívací trakt. V pivu obsažený zinek má navíc nepřehlédnutelný význam při tvorbě inzulinu ve slinivce, čímž také dochází ke zlepšení látkové výměny a omezení nadýmání.
Předejděte problémům
S jídlem rozhodně nespěchejte, i kdyby to byla jen bageta o kratší přestávce v práci, a u jídla si nečtěte, nedívejte se na televizi ani do mobilů, zkuste příliš nemluvit.
Jezte menší sousta a potravu pořádně rozkousejte. Před jídlem je dobré rozpohybovat střeva, stačí rychlá chůze nebo několik dřepů. Pomoci může i teplá koupel a krouživá masáž břicha k podpoření střevní peristaltiky.
Detoxikace
K častým potížím s nadýmáním přispívá i konzumace tučných a příliš slaných pokrmů, jídel plných „éček“ nebo jiných syntetických složek. Trávicí orgány jsou pak nadměrně zatíženy, a nefungují tak, jak mají.
Pravidelná detoxikace těla proto zlepšuje funkci trávicího systému a zároveň ulevuje od nadýmání.
Náš tip: Chcete-li omezit stavy plynatosti, jezte vařenou zeleninu společně s bylinkami, jako je fenykl, oregano, tymián nebo kmín.