1 Kukicha
Tímto čajem zaháněli špatnou náladu už před staletími japonští rolníci. Připravuje z nasekaných jemných větviček čajovníku čínského. Ty se lehce fermentují, stejně jako zelený čaj.
Chuť čaje je lehká a svěží, barva nádherně zlatozelená. Čaj zmírňuje dopady stresu a odstraňuje úzkost. Jeho pití v podzimních měsících je vhodné i proto, že účinně posiluje imunitu.
2 Hloh
Sušené plody hlohu – hložinky můžete přidat do čajových směsí nebo je konzumovat třeba v müsli s jogurtem. Čaj z květů hlohu můžete pít denně, po dobu několika měsíců, pokud jste zdraví a netrpíte žádným chronickým onemocněním.
Hloh zmírňuje úzkostné pocity, zlepšuje usínání a prohlubuje spánek. Působí proti vysokému tlaku a má celkově zklidňující účinky.
3 Třezalka
Této byliny si cenili již Keltové a za čarodějnou byla považována ve středověku. Dnes se využívá hlavně pro své uklidňující účinky. Poradí si se žaludeční neurózou, pocity úzkosti, stresem ale i lehčími formami depresí. Na sezonní depresi je ideálním lékem.
Kvůli přesnému dávkování je lepší užívat ji ve formě potravinového doplňku než jako čaj. Je také nutné počítat s tím, že nástup účinku je deset až čtrnáct dní a že se v tomto období mohou potíže zhoršit.
4 Bazalka posvátná
Tato bylina je vysoce ceněna v ajurvédě a dodnes se pěstuje před hinduistickými chrámy.
Zbavuje nás stresu, harmonizuje dýchání, zmírňuje bolesti hlavy, prospívá srdci a zpomaluje stárnutí. Čaj připravený ze sušené bazalky posvátné má lehce nasládlou, příjemnou chuť, která připomíná skořici a výraznou, avšak uklidňující vůni.
Pokud máte rádi aromaterapii, můžete také využít esenciální olej z bazalky posvátné, který má zklidňující účinky a je super prostředkem první pomoci ve vypjatých, stresových situacích.
5 Ženšen
Po návratu do kolotoče všedních dní se můžete cítit unavení. Tím správným životabudičem je ženšen, v Asii považovaný za kořen dlouhého života. Ženšen patří mezi nejvýznamnější adaptogeny.
Snižuje pocit únavy, dodává životní energii, zahání stres, zmírňuje negativní projevy hormonální nerovnáhy u žen. U obou pohlaví zvyšuje chuť na sex a sexuální výkonnost. Ženšen je nejlepší užívat ve formě kapek nebo kapslí.
6 Brahmi
Drobná plazivá bylinka patří mezi oblíbené ajurvédské léčivky, pěstovat ji můžete i doma. Čaj z brahmi neboli bakopy drobnolisté, zlepšuje okysličování mozku a tím i paměť.
Též snižuje produkci stresového hormonu kortizolu a tím zmírňuje dopady stresu na organismus. Brahmi bojuje se stářím a doporučuje se jako prevence alzheimera.
.