Možná je pro vás používání bylinek naprosto samozřejmé, ale třeba s nimi chcete teprve začít, jen nevíte jak. Léčivé rostliny ze zahrady i volné přírody otevírají zcela nové obzory.
Bylinky ve všech pádech skloňovaly už naše prababičky. Jakpak by také ne, když to byly často jediné dostupné léky na celou řadu obtíží.
Ačkoli jsou dnes účinné léky dostupné v lékárnách na každém kroku, i tak si můžete svůj život bylinkami ovonět a doslova také okořenit.
Naprosto všestranné
V léčitelské praxi jsou za bylinky většinou považovány všechny rostliny, tedy i stromy a keře, které ve svých květech, listech, plodech, dřevu nebo třeba kořenech obsahují látky užitečné při léčbě různých nemocí.
Jen málokterá bylina se dá využít jen na jeden jediný neduh. Pokud se blíže podíváme například na středomořskou levanduli, zjistíme, že obsahuje uklidňující, ale také protizánětlivé látky.
Dá se tedy užívat na uklidnění, při nachlazení nebo tehdy, když máte problémy se spaním. Neskutečně široké jsou i metody jejího použití.
Je to totiž spolehlivá čajová bylinka, jejíž květy i olistěná nať chutnají i jako koření, ale nesmí chybět ani v přírodní kosmetice. Z květů se vyrábí olej a květová voda.
Ze zahrady i z procházky
Naprostou většinu bylinek si dokážete vypěstovat na zahradě nebo v truhlíku na okenním parapetu. Na některé druhy se ale budete muset vydat za hranice vlastního pozemku.
Sbírat je můžete nejen v létě, ale i brzy na jaře, pozdě na podzim nebo i tehdy, když příroda odpočívá pod sněhovou peřinou.
Léčivé poklady na dosah ruky
Léčivky baví nejen bylinkové fajnšmekry a milovníky přírodní léčby, ale i ty, kteří jistě ocení i jejich vůni, chuť nebo zajímavý vzhled. Rozhodně jimi však nenahrazujte účinné léky. a posloužit jako doplněk zdravé stravy nebo domácí přírodní kosmetiky.
Co s nimi?
✿ Účinných pomocníků najdete všude kolem sebe spoustu. U každé bylinky se zajímejte nejen o to, na co je účinná, ale i v jakých částech obsahuje nejvíce léčivých látek.
Zatímco u některých bylin to bývají kořeny, u dalších jsou to květy nebo plody a listy. Nejlépe se byllinky uchovávají sušené.
Právě ty budou nejspíš tvořit základ i vaší domácí lékárny. Účinné látky se vyplatí přenést i do jiného „nosiče”, takže by v lékárně určitě neměly chybět ani léčivé maceráty nebo tinktury.
Proč bylinkařit?
Každý z nás se na bylinky může dívat trochu jinak. Pro milovníka zahrady to budou v první řadě rostliny okrasné.
Pokud ale chcete bylinky zapojit do svého života o něco více, budou to pro vás přírodní léky, potrava i koření.
Jdeme na to
Důvodů se samozřejmě najde hodně. Práce s bylinkami je pro nás přirozená. Naši předci na tyto rostliny plně spoléhali, pěstovali je na svých zahradách a uměli je sbírat v lesích i na loukách.
Ačkoli i dnes tyto léčivky spoustu z nás nadále oslovují, narovinu si přiznejme, že je neznáme tak dobře jako to bylo běžné u dřívějších generací. Jejich poznávání, sběr i zpracování ale osloví každého, komu jsou užitečné rostliny blízké.
Je to navíc skvělá aromaterapie a možnost, jak se odpoutat od běžných starostí. U srdce vás ale může hřát také dobrý pocit z toho, že práce s bylinkami dává smysl.
Pokud se bylinky naučíte zpracovávat, můžete ušetřit třeba i na přírodní kosmetice. Tu si totiž s pomocí několika základních ingrediencí vyrobíte za pár minut, a bylinky v ní budou opět hrát důležitou roli.
Poznejte jejich účinky
Jestliže nepatříte mezi opravdové znalce, raději vsaďte na jistotu a používejte bezpečné a dobře dostupné rostliny.
Raději úplně zapomeňte na rostliny, které jsou známé tím, že jsou i jedovaté, ale kromě alkaloidů obsahují látky, které mohou léčit (např. náprstník).
Takové rostliny nechte raději profesionálům. Stejně tak přemýšlejte nad tím, kam se vydáte na sběr. Nejbezpečnějším místem bude samozřejmě vaše zahrada.
Pokud se na sběr vydáte do volné přírody, obloukem se vyhněte okrajům silnic a starým skládkám. Zdravé budou jen rostliny, které vyrostly v kvalitní a nekontaminované půdě.
Bylinky z vlastní zahrady
Pokud si na sběr bylinek chcete vyjít na vlastní zahradu, kdykoli se vám zlíbí, pak pro vás máme tipy na léčivé rostliny, které si sami snadno vypěstujete.
Pěstování bylinek není rozhodně žádná věda. Většina z nich je nenáročná. Jen si dopředu promyslete, co všechno z nich chcete vyrábět.
Návštěva z teplých krajů
Z teplomilných bylinek určitě stojí za zmínku saturejka, yzop, šalvěj lékařská, levandule nebo třeba tymián, rozmarýn a vavřín. Některé z těchto bylin se používají hlavně jako koření, jiné využijete při přípravě čajových směsí nebo na výrobu kosmetiky.
Šalvěj lékařskou a levanduli použijte na výrobu domácího kloktadla, které poslouží při bolesti v krku. Yzop, saturejka a rozmarýn dobře zafungují spolu s levandulí v kořenicích směsích.
Klasika i novinky
Kromě houbového koření vás určitě budou bavit slanorožec, česneková tráva nebo wasabi. Základ vaší bylinkové lékárny by ale měla tvořit hlavně klasika.
Sázkou na jistotu je například heřmánek pravý. Ten se vám bude hodit na protizánětlivé obklady, do olejových macerátů i léčivých čajů.
Tradiční bylinou je také pažitka. V bylinném čaji působí proti nachlazení a únavě.
Majoránka je skvělá na trávení a můžete se s ní setkat v léčivých mastech nebo v čaji na podporu spánku. Ani na bazalku se nedívejte jen jako na koření, uklidňuje totiž nervy.
Přírodní pomocníci v mnoha podobách
Bylinková lékárna může mít mnoho podob. Zaměříte se na bylinky sušené, nebo sáhnete i po olejích nebo tinkturách?
Bylinky budou pomáhat jenom tehdy, když obsahují dostatek účinných látek. Stejně tak ale musí být i správně zpracovány. Jak tedy na to?
Sušení pro každého
Přesně tak, sušení zvládne opravdu každý. Jedná se o účinnou metodu zpracování, díky které se zachovává velká část léčivých látek.
Kolik jich v bylinkách opravdu zůstane, záleží na způsobu i délce sušení nebo na kvalitě následného uskladnění. Začněte tím, že bylinky sklidíte ve správnou dobu, tedy tehdy, kdy v plné síle nepraží slunce, ale listy a květy jsou už plně oschlé od ranní rosy.
Nasbírané květy či listy musí po celou dobu sběru dýchat. Jakmile se s nimi vrátíte domů, hned je rozprostřete nejlépe na bylinářské síto a několikrát denně s nimi zahýbejte, aby se k nim dostal vzduch.
Sušte je mimo slunce v dobře větrané suché místnosti. Pokud vše půjde hladce, do tří až pěti dnů máte bylinky nasušené.
Co dále s nimi? Nasušené byliny uchovávejte v patentových sklenicích nebo plátěných sáčcích, neměly by absorbovat z okolí vlhkost ani pachy.
Na nasušené bylinky by nemělo svítit slunce, rychle pak ztrácejí svoje přirozené barvy. I při sebelepším uskladnění postupně ztrácejí kvalitu, proto si každý rok udělejte dostatečnou zásobu.
Mražení
Léčivé plody se dají také zamrazit. Tuto metodu použijete například u plodů rakytníku nebo arónie.
Rovnou si ale přiznejme, že nízká teplota, stejně jako teplota vysoká, snižují obsah některých méně stabilních enzymů nebo vitaminů. Na druhou stranu se podpoří tvorba cukru, což zvláště některým plodům jedině prospívá.
Tradičně i netradičně
Díky některým metodám zpracování je možné z bylin extrahovat léčivé látky včetně minerálů, vitaminů, antioxidantů i enzymů. Zkuste třeba výrobu alkoholové tinktury, při které využijete bylinky čerstvé i sušené.
Tinktury
Jejich výroba spočívá v louhování bylin v tekutině, do které se uvolní léčivé látky. Většinou se k tomuto účelu používá alkohol.
Na výrobu se hodí sušené i čerstvé byliny, ty čerstvé ale budou o něco náchylnější na plísně, proto musí být perfektně ponořené.
Maceráty
V bylinkové lékárně by určitě neměly chybět ani olejové maceráty. Účinné látky z bylin se mohou během několika týdnů přenést do rostlinného oleje, který použijete na masírování, do koupelí nebo na výrobu mýdel a přírodní kosmetiky.
Macerování půjde snadno hlavně v tekutých olejích, tedy například v oleji olivovém, ricinovém, šípkovém nebo slunečnicovém. Pokud máte v plánu maceraci v olejích tuhých, tedy v kokosovém tuku nebo bambuckém másle, budete muset tuk s bylinami každý den prohřát.
Přírodní kosmetika plná bylinek
Stále jste nenašli odvahu na výrobu domácích bylinkových produktů? Budete překvapeni, jak je to snadné a že si spoustu zázraků v péči o tělo a čajů zvládnete umíchat i z toho, co máte běžně doma.
Jestliže výrobu přírodní kosmetiky teprve prozkoumáváte, začněte nejdříve něčím jednoduchým. Postupem času získáte sebedůvěru, takže už budete jen krůček od pořízení dalších surovin, které pozvednou vaše výrobky na novou úroveň.
Na pleť i do voňavé koupele
Při výrobě kosmetiky můžete opět sáhnout jak po čerstvých, tak i po sušených bylinkách. Abychom vám to trochu usnadnili, rovnou doporučíme použití především bylinek sušených.
Jsou mnohem stabilnější a při macerování nepodléhají tolik zkáze. Pokud se ptáte, jaké byliny jsou pro péči o pleť ideální, spoustu jich určitě najdete na své zahradě.
Bude se vám určitě hodit květ měsíčku lékařského. Ten vyživuje pokožku, působí antibakteriálně a urychluje hojení drobných ranek. Podobně na tom jsou také heřmánek nebo například dubová kůra a řepík.
Při výrobě koupelových solí nebo domácích mýdel určitě sáhněte po sušených okvětních plátcích růže, chrpy nebo třeba slézu. Své výrobky krásně obarvíte, takže to bude i pastva pro oči.
Hurá na míchání čajů
Pojem bylinkový čaj je tak trochu zavádějící. Čajem je totiž možné nazvat jen ten výrobek, ve kterém jsou obsaženy lístky čajovníku, což ale většinou nebývá případ léčivých nápojů.
Pokud se směs skládá výhradně z bylinek a čajovník v ní chybí, správně se jedná o nálev. Protože se ale bylinkové čaje skloňují ve všech pádech a jsou po dlouhá léta zažité, dovolíme si tento pojem používat také.
Pokud si chcete svou domácí lékárničku vybavit těmi nejdůležitějšími bylinkami, máme pro vás několik tipů na míchání bylinkových směsí. Čaj proti nachlazení připravíte smícháním stejného dílu listů jitrocele, natě dobromysle a dílu květu slézu.
Tato směs bude účinná hlavně na suchý kašel, sléz totiž patří do skupiny slizovitých bylin, které působí na podrážděné sliznice. Na produktivní kašel, při kterém už odkašláváte, můžete do směsi místo slézu přimíchat například květ divizny.
Hodit se vám ale bude určitě i bylinná směs na dobrý spánek. Smíchejte listy meduňky, kvetoucí nať levandule či dobromysle a přidejte květy měsíčku a chrpy.
Pokud se potřebujete dostat znovu do kondice díky čisticím bylinám, zkuste směs z květu sedmikrásky, kořenu pampelišky a listů lesního jahodníku či maliníku. S bylinkami si můžete doslova vyhrát, dají se používat samostatně i ve směsích.
Jednoduché tipy na zkrášlující přípravky
Koupelovou sůl připravíte z hrnku mořské soli, lžíce mandlového oleje, pěti kapek stoprocentního esenciálního oleje (levandule, růže apod.) a směsi bylin. Do koupele se hodí například okvětní plátky růží, meduňka, chrpa, měsíček a šalvěj.
Tělový olej
Připravíte ho macerováním bylinek v oleji. Pro péči o tělo se výborně hodí olej ze sladkých mandlí, do kterého dáte směs bylin.
Smíchat můžete například květ chrpy, růže, měsíčku a kvetoucí nať mateřídoušky. Macerujte tři týdny, poté sceďte.
Balzám pro vaši pokožku
Tělové krémy připravíte z bambuckého másla, kokosového oleje a menšího dílu macerátu bylinek v oleji. Všechny složky ohřejte ve vodní lázni, aby se spojily.
Poté nechte zchladit asi půl hodiny v lednici. Jakmile směs získá mírně pevnou konzistenci, prošlehejte ji tyčovým mixérem.
Postup zopakujte ještě zhruba třikrát. Krém tak získá lehkou konzistenci.
Jsem ohromena, kolik různých bylin existuje a jak všestranně je lze použít. Nejvíce mě láká výroba bylinkového mýdla! Zkusila bych to.
Film mám ráda, ale bylinky mě teď stojí hodně času. Je fajn, že články jako tento ukážou praktické rady, jak si svou vlastní lékárnu vytvořit!
Bylinky jsou nedoceněné poklady přírody. Snadné pěstování a tolik možností využití – to je prostě úžasné! Určitě chci do své zahrádky přidat další druhy.
Miluju, jak jsou bylinky všestranné. Používám je do vaření a zkouším i nějaký homemade kosmetiku. Ta levandule zní parádně!
Bylinky jsou super! Už dlouho uvažuju, že si založím vlastní bylinkovou zahrádku, ale pořád nevím, jestli to zvládnu. Ráda bych si zkusila udělat nějaké svoje čaje!