Naklíčený hrách, oves nebo pšenice špalda, i to jsou tradiční jídla, která se hodí k půstu před velikonocemi. Přinášela pevné zdraví a dlouhověkost.
Naši předkové věděli, že semena, která běžně jedí, budou pro jejich tělo ještě přínosnější, když je nechají naklíčit. Teprve ve chvíli, kdy se semínko namočí do vody, vzniká obrovské množství cenných látek, které jinak z luštěnin a obilovin nezískáme!
Z naklíčeného hrachu se během postního období připravovala zejména pučálka. Podobné pokrmy naše babičky vařily i z naklíčeného obilí a tomu se říkalo pražmo.
Dalšími surovinami, z nichž se v tuto dobu vařilo zdravé postní jídlo, byly brambory, zelí, čočka, kroupy a kořenová zelenina. Tradičně se dochucovalo cibulkou, česnekem, sušenou majoránkou, petrželovou natí nebo libečkem.
Pučálka s česnekem
Nejčastější postní jídlo tohoto období. Hrách přeberte, propláchněte a nasypte do vyšší zavařovací sklenice. Zalijte vodou, tři centimetry nad hrách, a nechte 24 hodin stát na chladnější místo. Druhý den vylijte vodu a hrách propláchněte studenou vodou.
Vraťte do sklenice, tentokrát bez vody. Sklenici zakryjte utěrkou a nechte stát dalších 24 hodin. Třetí den už můžete naklíčený hrách použít, nebo ještě jednou propláchnout a na dalších 24 hodin vrátit do sklenice.
Stejným způsobem můžete nechat vyklíčit také jiná semena – fazole, cizrnu nebo červenou čočku. Na pánvi rozehřejte sádlo, přidejte naklíčený hrách a opečte jej. Pučálku míchejte opatrně, aby se neodlámaly klíčky.
Ke konci pražení přidáte utřený česnek, osolíte a opepříte. Jídlo podáváte horké.
Kořínkový salát s klíčky
Budete potřebovat 200 g mrkve, 200 g celeru, 100 g pórku, 50 g šalotky, olivový olej, sůl, cukr, vinný ocet a libovolné klíčky či výhonky. Očištěnou mrkev a celer nakrájejte na plátky a spařte vroucí vodou.
Jemně nakrájenou šalotku šlehejte spolu se solí a cukrem v oleji 5 minut. Přidejte vinný ocet a vmíchejte do vařené zeleniny. Přizdobte pórkem a naklíčenými výhonky.