Kdo by stál o zuby, které se dávají na noc do sklenice? Pokud se o ně staráte, jak máte, nic takového vám ale nehrozí ani ve vyšším stáří. Začít není nikdy pozdě. Co je tedy potřeba dělat?
První a základní krok je pravidelná dentální hygiena. Ideálně se doporučuje dvakrát do roka. Jde opravdu o důležitou prevenci bolestivých a finančně náročných zákroků, které byste jinak musela pravděpodobně absolvovat v ordinacích zubařů.
Při správné péči o zuby ale můžete ušetřit desetitisíce. Jak se tedy o ně starat, aby to nebolelo vás ani vaši peněženku?

Co vás čeká v ordinaci dentální hygieny?
Při prvním vyšetření by měla dentální hygienistka zhodnotit stav dásní a zjistit, zda nekrvácejí. Dále by měla vyšetřit, kolik máte plaku, jaký je stav zubního kamene, pigmentace zubů nebo další nedostatky v ústní dutině.
Pak je na řadě odstranění zubního kamene, které rozhodně sama v rámci domácí péče nezvládnete. Na řadu přijde i leštění zubů a odstraňování pigmentace, které se provádí buď speciálním kartáčkem a pastou, nebo tzv. pískováním. To podle míry potřeby.
Na cestu domů vás pak hygienistka vybaví hromadou informací o tom, jak správně a efektivně o zuby pečovat. Vše vám předvede a s sebou dostanete sáček se všemožnými čisticími štětečky, pastami a doporučeními. V ordinaci dentální hygieny dnes necháte 1500 až 2000 Kč.
Preventivní prohlídky
Základní vyšetření, které při preventivní prohlídce podstupujete, je vždy rentgen. Jeho hlavní výhodou je okamžité zobrazení snímku na monitoru a možnost libovolného zvětšování detailů.
Vyhotovením panoramatického rentgenového snímku lékař získá kompletní přehled o stavu vašeho chrupu. Ještě dokonalejší diagnostiku pak umožňují 3D dentální tomografy, které zobrazují snímky v 3D podobě.
Rentgenové vyšetření při vstupní prohlídce hradí pojišťovna, vás nestojí vůbec nic. Tato metoda odhalí například běžným vyšetřením neviditelné mezizubní kazy nebo kazy pod plombou.

Bělení zubů
Domácí bělení pomocí speciálních nosičů, vyrobených stomatologem pacientovi na míru, je skvělým řešením korekce barvy zubů nebo doplňkem ordinačního bělení. Připravuje se pro každého pacienta individuálně.
Díky tomu se bělicí gel dostane přesně tam, kde je ho potřeba, a nehrozí, že by stékal na dásně. Při správné péči o bělené zuby vám zářivý úsměv vydrží kolem roku a půl. Domácí bělení s odlitkem vašich zubů a vším potřebným stojí kolem 6000 Kč. Profesionální v ordinaci začíná od částky 10 000 Kč.
Bez bolesti
Křik z ordinací, který vždy děsil všechny v čekárně, už je minulostí. Pro největší strašpytly je dnes možné domluvit i celkovou anestezii. Další možností, jak prožít zákrok bez bolesti a traumatu, je využití hluboké analgosedace.
Anesteziolog aplikuje do žíly uklidňující látku a zároveň silné analgetikum. Během výkonu jste schopna reagovat na pokyny lékaře, samotný zákrok si pacienti většinou moc nepamatují. Cena za takovou úlevu od bolesti začíná na 5000 Kč.
Je skvělé vidět, jak se o naše zuby můžeme starat tak, abychom se vyvarovali zbytečným problémům. Pravidelná návštěva hygienistky je opravdu investicí!
Souhlasím s tím, že pravidelná dentální hygiena je klíčová. Není nic horšího než bolesti zubů a vědomí, že jste tomu mohli předejít.
No tak to mě zajímá, fakt jsem si nikdy nemyslela, že za bělení zubů bych dala tolik peněz! Ale ten úsměv stojí za to, ne?
No jo, péče o zuby je fakt důležitá věc, tak se to vyplatí. Já si už pravidelnou hygienu nedovedu představit bez návštěve dentální hygienistky!