Když se v ušním bubínku začne hromadit hnis, vyvolá to takovou bolest, jako by vás někdo vevnitř v uchu bodal jehlou.
Následek rýmy
Zánět středního ucha se nejčastěji objevuje po prodělaném nachlazení a rýmě. Při té se do Eustachovy trubice, která spojuje střední ucho s nosohltanem, mohou při silném smrkání, nebo naopak nedostatečném čištění nosu dostat bakterie, vyvolávající zánět.
Odtud pak mají do středního ucha volnou cestu. Jestliže je navíc Eustachova trubice zúžená a špatně odvádí tekutinu ze středního ucha, je zánět téměř jistý.
Ideální místo pro zánět
Střední ucho je pro bakterie rájem. Je v něm teplo, vlhko a klid. Rychlé množení bakterií má za následek tvorbu velkého množství hnisu. Ten se zde hromadí a tlačí na blánu bubínku. Právě to vyvolává onu bodavou bolest, která vás vzbudí uprostřed noci.
Led, jehla a antibiotika
Začínající zánět lze někdy rozehnat ledováním ucha. Obalte sáček s mraženou zeleninou nebo gelový pytlík z lékárny šátkem a přiložte na bolavé ucho. Pokud domácí léčba nepomůže, bolesti pacienta zbaví lékař tím, že bubínek propíchne.
Zajímavé, jak může obyčejné nachlazení způsobit tak intenzivní problémy. Vždy jsem se snažila smrkat jemně, ale teď vidím, že to má svůj důvod.
Je to děs, jak rychle se může zánět objevit po obyčejné rýmě. Není nad to, mít po ruce led na uši!
To je pravda, zánět středního ucha není dobrá zkušenost ani pro dospělé, natož pro děti. Ledování fakt pomáhá a v případě bolesti se nemá smysl trápit a lépe je navštívit lékaře.