Zánět močových cest vzniká většinou z prochladnutí a dokáže pěkně potrápit. Nepodceňte ho a zkuste triky, které znaly již naše babičky. Nebudete litovat.
Zvláště v chladných jarních měsících může obyčejné prochladnutí skončit bolestmi a pálením při močení, zvýšenou teplotou a krví v moči. Jak se proti infekci účinně a jednoduše bránit?

Potraviny plné vody
Vedle pitného režimu byste měli jíst „močopudné“ potraviny, které vyplavují škodlivé bakterie. Výborná je petržel, syrová okurka, meloun či řepa. Naopak se vyvarujte přílišného cukru.
Mění totiž pH těla i moči na kyselejší, ve kterém se daří nepřátelským bakteriím. Správnou konzistenci moči poznáte tak, že nezapáchá a je světlá.
Brusinkami na prevenci
Obsahují látky, které pokryjí sliznice orgánů tenkým ochranným filmem a zabraňují tak usazování bakterií na jejich stěnách. Navíc mají silné antibakteriální účinky. Můžete je konzumovat čerstvé, sušené nebo je pít jako ovocné šťávy.
Sedací koupele
Pomáhají při jakýchkoli gynekologických a urologických potížích. V pěti litrech vody vyvařte 4 až 5 svazků listů z bílé ředkve nebo ředkviček. Vařte 30 až 60 minut, přidejte hrst soli a zamíchejte.
Vývar nalijte do vany nebo lavoru a přilijte teplou vodu tak, aby vám sahala do pasu. V koupeli seďte 15 minut.
Mocné bylinky
Na pomoc si můžete přizvat i bylinky. Zlatobýl má protizánětlivé, detoxikační a močopudné účinky. Proto prospívá nejen močovým cestám, ale i ledvinám.
Skvělý je i rozrazil, který zlepšuje stav močového ústrojí a podporuje metabolismus, nebo vrbovka, jež se pyšní diuretickými a protizánětlivými účinky.

Buďte v teple
Prostydnutí patří mezi rizikové faktory vzniku zánětu močových cest, proto si dejte pozor na prochladnutí zejména od pasu dolů. Nesedejte si na studené povrchy a dobře se oblékejte. Je dobré nosit dlouhá trika a svetry, které kryjí záda v oblasti ledvin.
Posilujte imunitu
Zajistěte tělu dostatečný přísun vitaminů, především vitaminu C. Ten pomáhá okyselit moč a močový měchýř potom není vhodným prostředím pro bakterie, které zánět způsobují.
Hygiena je důležitá
Ženy by měly dbát na prevenci vaginálních infekcí a mykóz. Tyto potíže je vhodné řešit hned při prvních příznacích, aby se infekce nerozšířila močovou trubicí dále. A úplně nejlepší je jim těmito kroky předcházet.
Raději sprcha
Na intimní partie používejte intimní mycí gely či mýdla s přírodním složením bez parfemace. Dejte přednost sprchování před napuštěnou vanou a používejte čisté ručníky.
Díky za tipy. Někdy to fakt bolí a babský rady jsou vždycky fajn, určitě zkusím tu koupel s ředkvičkama.
Já osobně jsem vyzkoušela sedací koupele a opravdu pomohly. U mě fungovala i zvýšená konzumace brusinek, určitě stojí za pokus.