Výzdoba vánočních svátků dýchá z ulic, které ozářila světýlka, a na náměstích stojí překrásně zkrášlené stromy. Mráz kreslí na sklo okouzlující ledová díla, z kaváren a pouličních stánků voní koření nejrůznějších pochoutek, které lákají k ochutnání. Nalaďte se na tu správnou vánoční vlnu.
Vánoční trhy – Praha
Slavnostní výzdobu a nostalgické rozjímání si můžete užít na vánočních trzích. Navodíte si příjemnou vánoční náladu a zahřejete se voňavým punčem, svařákem nebo vánočním čajem.
Pochutiny v podobě cukroví, trdelníků, ale i voňavých klobás vás jistě zlákají k ochutnávce.
Trhy zpestří různá vystoupení, při kterých si můžete poslechnout koledy nebo si vychutnat vystoupení tanečních folklorních souborů. Zakoupit zde můžete také dekorace nebo ušanky a rukavice, které vás zahřejí.
Možná zde narazíte i na originální dárek nebo na něco, co udělá radost vám. Vyrazit můžete s celou rodinou nebo si jen odskočíte při cestě z práce, abyste trochu nasáli přicházející pohodu Vánoc a na chvíli se zastavili. Trhy jsou pořádány ve všech větších městech, ale i v některých vesnicích.
Česká vánoční mše – Brno
Prostory kostelů téměř v každém městě a vesnici lákají na českou vánoční mši neboli česky psanou církevní skladbu Jakuba Jana Ryby. Tradiční příběh vypráví o zvěstování Kristova narození a příchodu pastýřů k jesličkám.
Pro svou prostotu i radostnou a svěží atmosféru byla a stále je srozumitelná a přístupná širokému obecenstvu.
Na mši zazní vokály, ale i smíšený sbor, kde se rozezní flétny, klarinety, lesní rohy, housle, viola, kontrabas, varhany, někde i další hudební nástroje.
Kostely lákají i na další vánoční koncerty a kromě klasické Rybovky tak budete moci vyslechnout i jiná vystoupení orchestrů a sborů. Mše jsou pořádány také na jiných místech než v kostelech, například v prostorách některých knihoven, hotelů i nádražních budov.
Betlémy mohou o Vánocích oživnout – Živý betlém Loučka (Valašské Meziříčí)
K oslavám Vánoc a tradic, které se k nim vážou, patří také živé betlémy, které představují veřejnosti vánoční příběhy s koledami, zpěvy a tanci.
Ústředním tématem představení živých betlémů je samozřejmě narození Ježíška, takže na své si přijdou nejen dospělí, ale hlavně děti.
Pokud se nechcete ochudit o takové divadelní představení, zajeďte se podívat třeba do Loučky ve Valašském Meziříčí, kde se na Štědrý den v dopoledních hodinách jeden takový živý betlém veřejnosti představí.
Známý vánoční příběh vám odvyprávějí také 20. prosince od 17 hodin na Masarykově náměstí v Třeboni Borovanští betlémáři.
Další živé betlémy bývají tradičně ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, na statku Lüftnerka v Plzni nebo třeba na zámku v Telči.
Lidové Vánoce ve skanzenech a na zámcích – Skanzen Polabí u Semic
Za tradičními zvyky a ozdobami starších dob si udělejte výlet na zámky nebo do skanzenů. Mezi nejkrásnější vánoční výstavu patří ta ve skanzenu v Polabí u Semic.
V interiérech devíti chalup jsou předváděny scény ze života našich předků připomínající starobylé zvyky a obyčeje v období adventu až do Tří králů.
V první chalupě můžete obdivovat starodávné zvyky draní peří a předení lnu na kolovratu, v podvečer se zde konají besedy. V druhé chalupě jsou předváděny tradiční obchůzky barborek, maskovaných ženských lucek a mikulášský průvod s nadílkou.
V kuchyni je připraveno vánoční cukroví podle tradičního receptu. Překvapí vás také ukázka tradičních řemesel a scéna staré školy s tříkrálovými koledami.
Další chalupa je vyhrazena pro Štědrý den, kde jsou zmíněny pověry, štědrovečerní koledování a vánoční hry. Ve vitrínách jsou nainstalovány betlémy.
Jesličky a betlémy – Krýzovy jesličky (Jindřichův Hradec)
První betlém vytvořil ve 13. století svatý František z Assisi, když do jeskyně přeměněné v kapli přivedl živého osla i vola a zinscenoval betlém, v němž pak kněz sloužil první vánoční půlnoční mši. Současné výstavy betlémů ukazují, že betlémářská tradice je u nás dosud živá.
Mezi nejznámější české betlémy patří Krýzovy jesličky, které jsou největším pohyblivým betlémem na světě. Je zapsán v Guinnessově knize rekordů a najdete v něm 1398 figurek lidí a zvířat. Vyrazte za ním do Jindřichova Hradce.
Za zmínku stojí také pohyblivý betlém v Třebechovicích a největší vyřezávaný betlém na světě na Rýmařovsku.
Můžete ale navštívit i výstavu netradičních betlémů na zámku v Holešově, součástí expozice je muklovský betlém od neznámého vězně z uranových dolů nebo recese na betlém malíře Cyrila Boudy s osobnostmi pražského jara.