Toužíte mít doma vždy po ruce bylinky? Není divu, vždyť vám mohou účinně pomoci při léčbě lehčích zdravotních problémů, a navíc skvěle okoření připravované pokrmy.
Navíc pro pěstování bylinek nemusíte být zkušená babka kořenářka. Dnes si už můžete v každém zahradnictví nebo supermarketu koupit vhodné sazenice a pustit se do toho.
Tymián pro dobré trávení
Tato nenápadná léčivka by ve vaší kuchyni neměla chybět. Tymián působí protizánětlivě a dezinfekčně, dokáže tedy zničit
bakterie a plísně.
Pomáhá při problémech se zažíváním, mírní průjmy a dokáže stimulovat krevní oběh. Je to také skvělé koření, které se používá hlavně k ochucení omáček, polévek a zeleninových salátů.
Tišící majoránka
Mezi stálice v lidovém léčitelství už dávno patří také majoránka. Je to proto, že má silně tišící vliv na nervovou soustavu, podporuje činnost žaludku a střev.
Doporučuje se i jako přísada do koupelí a inhalací při rýmě, astmatu a prochladnutí. V kuchyni se bez majoránky neobejde gulášová polévka, některé omáčky, nádivky a typické pokrmy domácí zabijačky.
Pažitka je malý zázrak přírody
Zdánlivě obyčejná pažitka je doslova malý zázrak přírody. Obsahuje totiž vysoké množství vitaminu C a minerálů. Umí proto podporovat trávení, je účinná proti střevním parazitům, snižuje krevní tlak a chrání před rakovinou jícnu, žaludku a tlustého střeva.
I v kuchyni má pažitka velmi široké použití. Můžete jí ochutit chléb s máslem nebo polévky. Také vylepšuje chuť brambor, vaječných jídel, polévek a omáček. Přidává se i k lehkým rybím specialitám nebo do omáček.
Nezapomeňte na řeřichu
Už v dávné Indii se doporučovala jako afrodiziakum na zvýšení potence, na západě Evropy zase při zánětech močových cest a při ledvinových a močových kamenech. Řeřicha rozšiřuje průdušky, a proto je vhodná k léčení suchého kašle a astmatu.