Hotové zázraky spolehlivě dokáže obyčejná voda. Tentokrát nebudete vodu pít, ale necháte ji na sebe působit zvenčí. Co s vámi udělá teplota vody?
Po návratu z práce či nákupu skočíte pod sprchu nebo si napustíte vanu – a únavu se pokoušíte spláchnout. Sprchování má relaxační účinek výrazně nižší než teplá koupel, jeho základní funkcí je očista.
Jak funguje na tělo teplota vody?
Jako ani teplou ani studenou pociťujete vodu mezi 34 a 36 ° C. To je docela zajímavý jev, protože na vzduchu je to teplota o více jak deset stupňů nižší.
V teplé poklimbáváte, protože se uvolňuje svalové napětí, výrazně chladnější voda působí dráždivě a vymrští nás na nohy.
Na oživující efekt mírně chladnější vody si ale tělo poměrně rychle zvyká, a pokud se snažíte probírat tímto způsobem, budete za chvíli budit úžas, protože budete studenou vodu na koupání odtáčet jako ostatní na pití.
Dobře ale povzbudíte krevní oběh a imunitní systém. A ušetříte za ohřev vody a nejspíš i za vodné, protože pokud vydržíte prudký proud studené vody jednu minutu, jste fakt dobré!
Mokré zábaly
Procedura se používá při velké místní únavě (například nohou po dlouhém chození), ale použít ji můžeme i na celé tělo:
– Končetinu, její část či celé tělo zabalte do vyždímaného froté ručníku, který jste napřed namočili do vody o teplotě asi deset stupňů…
– Rychlými pohyby nahoru a dolů plochou dlaně třete asi 20 sekund.
– Suchým ručníkem pak třete kůži do červena.
– Proceduru zopakujte, pak ošetřenou část těla zabalte do něčeho suchého a teplého.
.