Ven na zahradu vás to asi moc netáhne, ještě bude přece jen chvíli trvat, než se záhony zase zazelenají. Svůj zelený svět si ale „raz dva“ vytvoříte i díky pokojovým rostlinám.
Vsoučasné době máme tendenci si z vlastního domova, kanceláří i veřejných prostorů vytvářet tak trochu divokou džungli, ve které bude zeleň jenom bujet. Jaké květiny se hodí i pro méně zkušené pěstitele a na které se už musíte připravit trochu více?
Obklopte se divokou přírodou
Do pokojovek se kolikrát zamilují i ti, kteří by to do sebe ještě před pár lety ani neřekli. Květiny jsou totiž tichým společníkem, který nám bez nadsázky zpříjemňuje život.
Už dávno moc dobře víme, že se čím dál více vzdalujeme přirozenému prostředí a přímý kontakt s přírodou si mohou dopřát spíše ti, kteří mají vlastní zahradu nebo pravidelně vyjíždějí do „divočiny“ na víkendy.
Pokojovky ale přírodu dokážou nahradit, navíc je budete mít 24 hodin v dosahu, a tak si jich dopřejte opravdu dostatek. Najdete nejen vhodné adepty do obývacího pokoje a jídelny, ale také do chladné haly i dětského pokoje.
Zjistěte své preference
Vlastně nejde jen o ně, v první řadě je potřeba dostatečně odhadnout podmínky, které u vás doma nebo v kanceláři panují. Máte tam chladno, nebo celoročně teplo a suchý vzduch? Do každého prostředí se pokojovky najdou.
Teplota, světlo i vzdušná vlhkost všeobecně bývají určujícími faktory pro výběr pokojovek. Potom si položte otázku, jakým rostlinám dáte přednost. Budou to druhy kvetoucí, okrasné listem, miniaturní, nebo pěkně rozrostlé? Všechno je totiž možné.
Začínáte, nebo už máte zkušenosti?
Každý zahradník se posouvá ve svých dovednostech jen tehdy, když postupně zkouší pěstovat různé skupiny rostlin. Větší zkušenosti nikdy nesnasbíráte, pokud stále zůstáváte u nenáročných druhů.
Zkuste trochu zariskovat a pusťte se do vlastních experimentů! Uvidíte, jak se vám v zeleném světě bude žít.
Pokud už máte nějakou zkušenost k dobru, zkuste to třeba i s náročnějšími orchidejemi, kapradinami nebo s broméliemi, které jsou pěstitelskou „vyšší dívčí“.
Pestrobarevné kultivary vás nadchnou
Pestré barvy baví každého. Určitě jste si všimli, že se některé květiny pochlubí listy i v jiných odstínech než v klasické zelené. Co od těchto pokojovek očekávat a liší se jejich údržba od ostatních pokojových rostlin?
✿ Rostliny s panašovanými listy bývají většinou cíleně šlechtěné, ovšem i ve volné přírodě se s touto barevnou odchylkou setkáte.
V případě pokojovek to ale berte spíše jako bonus, díky kterému se mohou výrazně odlišovat i odrůdy, které jinak nepěstujeme pro jejich květy.
✿ Panašování bývá většinou v odstínech čistě bílé a žluté. Barevnou odchylkou ale bývají i znaky v jiných odstínech, výjimkou není ani oranžová, červená nebo stříbřitá.
✿ I když ani takové pokojovky nezapřou příbuznost s původním druhem, počítejte s jedním rozdílem při pěstování. Jakákoli jiná barva než zelená je dlouhodobě udržitelná jen na světlejším stanovišti.
Rozhodně to neznamená, že takové pokojovky musíte umístit na přímé slunce, nutné ovšem bude světlo rozptýlené.
Pokud přece jen toto doporučení porušíte a květinu dáte do temnější místnosti, se kterou by si ale jinak původní druh bez panašovaných listů poradil, výrazný odstín se pomalu vytratí. Výsledkem tedy opět budou listy zelené.
✿ Takové odrůdy objevíte u spousty pokojových rostlin. Hledejte je například u monster, dracén, šefler, nezničitelných zelenců, filodendronů nebo voskovek. A do jaké místnosti si takové pokojovky dát?
To záleží jen na vás. Když budou mít tyto rostliny dostatek nepřímého světla, zvládnou to skoro všude. Protože se ale jedná o výrazné rostliny, určitě si je dopřejte pěkně na očích.
Krásky, které vás budou bavit
Kapradiny
Vyvolávají v nás pocit, že jsme se zrovna ocitli v divokém lese. Naprostá většina kapradin potřebuje buď rozptýlené světlo nebo polostín, některé se dokonce „poperou“ i s hlubším stínem. Co naopak rozhodně nezvládají, je přímý úpal.
Masožravky
Tyto rostliny, většinou menšího vzrůstu, budou bavit i malé děti. Navíc si na nich natrénují svůj pěstitelský um. Nicméně masožravky rozhodně nepatří mezi nenáročné rostliny.
Většinou potřebují rozptýlené světlo, rovnoměrnou zálivku, která jim nedovolí přeschnout, i vyšší vzdušnou vlhkost.
Kaktusy a sukulenty
Díky svému, často dost netradičnímu vzhledu zažívají zlaté časy. Navíc si poradí i se suchem, suchým vzduchem nebo slunečním úpalem. Jsou to jednoduše rostliny vhodné i pro zapomnětlivé pěstitele.
Často je dáváme jako první pokojovky i menším dětem, které si pěstování na těchto nenáročných hrdinech natrénují. Jen si dávejte pozor na druhy s ostrými trny nebo žahavými chloupky, které se jen těžko dostávají z pokožky.
Efektní a hlavně všestranné rostliny
Pokojové rostliny umí čistit i zvlhčovat suchý vzduch, navíc se v jejich blízkosti budete cítit jako v bavlnce. Ikdyž pokojovky můžeme bezesporu označit za výrobce kyslíku, pravda je, že u nich oceníte spíše jiné vlastnosti.
Bujná zeleň podporuje dobrou náladu, díky výparu vody z listů tyto rostliny dokážou zkvalitnit třeba i pobyt v přetopené kanceláři a naprostá většina dokáže na své listy navázat spoustu škodlivin, kterými jsme neviditelně obklopeni.
Na doma i do práce
Mezi nejcennější vlastnosti pokojovek patří samozřejmě schopnost pozitivně ovlivňovat své okolí. Naprostou většinu svého života trávíme mezi čtyřmi stěnami, a kontakt s přírodou nám tak dost chybí.
Pokojovými rostlinami se můžeme obklopit nejen doma, ale také v zaměstnání, kde trávíme spoustu času. Právě v kancelářích nás někdy trápí suchý vzduch. I když se to nezdá, příliš nesvědčí našim sliznicím.
Takovými ideálními „odpařovači“ vody z listů jsou hlavně mohutné pokojovky s velkou listovou plochou nebo většími a dělenými listy.
Ve vaší domácí nebo pracovní džungli by určitě neměly chybět monstery, které si můžete pořídit dokonce s listy bíle panašovanými, stálice mezi pokojovkami šeflery, různé druhy fíkusů nebo také dracén.
Výhody, které se počítají
Neustále se obklopujeme různými materiály, které pro nás znamenají menší nebo větší riziko. Některé z těchto látek mohou být dokonce karcinogenní.
I když jsme nad pokojovkami jako lapači škodlivin dlouho nepřemýšleli, dnes to je jednoznačně jejich další výhoda, která by vás mohla pro jejich pěstování nadchnout.
Formaldehydy, amoniak, benzen, toluen i spoustu dalších látek dokážou na své listy vázat mnohdy zcela běžně pěstované pokojovky. A jaké patří mezi takové hrdiny?
Tak třeba všestranné a dnes opět opěvované kapradiny, pokojový břečťan, různé druhy fíkusů, šeflera, monstera, toulitka, pnoucí filodendron, ale dokonce také nenáročný zelenec i dracéna.
I když třeba takový tchynin jazyk na nějakou dobu skoro upadl v zapomnění, dnes se tato sukulentní rostlina pochlubí mnoha atraktivními odrůdami. Ze vzduchu navíc filtruje formaldehyd a benzen.
Kdy hrozí nebezpečí?
Pokud vám doma běhají malé děti nebo domácí mazlíčci, určitě se občas zamýšlíte nad tím, jestli vám náhodou v květináči neroste menší nebezpečí.
Některé pokojovky sice nejsou při požití extrémně jedovaté, ale mnohdy při poranění listů nebo kmínku roní leptavý latex, který by se neměl dostat do kontaktu s pokožkou, natož se sliznicemi.
Najdou se ale i výjimky, kterými můžete dokonce zpestřit jídelníček svým domácím mazlíčkům. Kočky ocení šáchor, podobný trávě, morčata zase zelenec a želvy i další mazlíčci zase dekorativní kalísii.
Nádhera bez květináče
V posledních letech se to v květinářstvích doslova hemží netradičními pokojovkami. Je libo levitující kokedamu, všestranné aerárium, nebo třeba mechový skleník?
Pokojovkám to sluší naprosto všude. Zútulníte jimi nejen kuchyni a jídelnu, ale třeba také koupelnu, ve které se mnohdy daří i náročnějším orchidejím nebo kapradí, dále pak dětský pokoj i vstupní halu.
Pokud ale chcete zkusit tak trochu jiný způsob pěstování, při kterém se obejdete bez klasického květináče, máme pro vás několik tipů.
Zajímavé pěstování ve skle
Není to tak dávno, co se v nabídce květinářství objevily netradiční aerária, florária nebo miniskleníky. Otevřela se tím další možnost, jak a v čem pěstovat pokojovky. A že nás taková možnost nadchla!
Aerária totiž mohou mít různou podobu od designových jehlanů, závěsných baněk z čirého skla až po uzavíratelné sklenice s víčkem. Každý typ je ideální pro pěstování trochu jiné skupiny rostlin.
Zatímco uzavíratelná aerária budou vyhovovat rostlinám náročnějším na vlhkost, menší baňky s otvorem budou ideální pro kaktusy a sukulenty. Čím větší tato netradiční pěstební nádoba bude, tím větší pěstitelské možnosti se vám otevírají.
Kromě pokojovek náročnějších na vlhkost se tak můžete rozhodnout i pro pěstování klasického lesního mechu, protože i ten tu hraje velmi důležitou roli.
Nejenže v takových podmínkách prosperuje, ale díky němu ozeleníte i podrost pod ostatními pokojovkami nebo vytvoříte přírodní lesní krajinku, ve které bude hrát mech prim.
Co všechno si můžete vysadit do aerária?
To samozřejmě záleží na vás. Důležité je správně odhadnout, jak moc náročnou květinu budete moci do skleněné baňky nebo většího skleníku vysadit.
Pokud se do nádoby vejde i silnější vrstva substrátu, klidně můžete sáhnout i po náročnějších rostlinách, nezapomínejte ovšem, že objem nádoby není neomezený, proto vybírejte jen menší rostliny.
Skvělou volbou jsou třeba masožravky, menší druhy kapradin, stejně tak i bromélie.
Vyrobte si vlastní kokedamu
Hned, jak se poprvé objevily, tak jsme si je zamilovali. Levitující nebo na podložce stojící mechové koule, ze kterých vyrůstá pokojovka, prostě stojí za pozornost. Můžete si je koupit hotové nebo si je rovnou při dlouhých zimních večerech vyrobte sami.
Výběr rostlin
Základem je samozřejmě správně zvolená pokojová rostlina. Vyberte nejlépe takovou, která není extrémně náročná a nedorůstá příliš velkých rozměrů.
Ideální jsou chamaedorey, listem okrasné pepřince, noliny, nebo popínavky v podání filodendronu či šplahavníku. Jejich výhodou je, že ani po letech nebudou v omezeném kořenovém balu strádat, což by hrozilo u velikánů typu šeflera, fíkus či diefenbachie.
Jak na to
Kromě pokojovky budete potřebovat také mech, ideálně druhy, které rostou na kamenech nebo kmenech stromů, tedy ne trsnaté. Mech by měl být jednolitý, nedělený do mnoha malých kousků.
Dále si připravte nit, rašelinu, substrát pro pokojové rostliny, perlit, keramzit a bentonit (jíl, seženete v podobě steliva pro kočky). Všechny potřeby pořídíte také v kompletním balíčku ve specializovaných obchodech.
Ze sypkých materiálů vytvořte směs, kterou lehce prolijte vodou, poté dlouho hněťte, aby vznikla pevná tvarovatelná hmota. Do horní části vysaďte pokojovku, kouli zaviňte do mechu a pevně omotejte v různých směrech nití.
Pak už je jen na vás, jestli kokedamu zavěsíte nebo postavíte na vhodnou podložku.
Kouzelná minikrajinka s kaktusem
Nejmenší závěsná aerária jsou jako stvořená pro pěstování rostlin s minimálními nároky. Přesně tak je tomu u nenáročných sukulentů.
V hlavní roli substrát a drť
Do baňky o průměru deset centimetrů se vám toho moc nevejde, proto se budete muset většinou spokojit s hrubozrnným substrátem pro kaktusy. Některé typy ovšem obsahují i větší přídavek drti, která navíc funguje i jako dekorativní mulč.
Pokud zvolíte jemnozrnný substrát, pak na dekorativní drť určitě nezapomeňte. Jakmile rostlinku do aerária vysadíte, lehce pokryjete drtí povrch substrátu.
Volte jen menší druhy
Miniaturní baňky jsou určeny jen pro pěstování drobných druhů rostlin, proto vybírejte nejlépe miniaturní kaktusy nebo sukulentní rostliny. Budou se sem hodit například tlustice nebo starček převislý, který zaujme výhony s kulovitými lístky.
Kvetoucí pokojovky si zamilujete
Zelená je sice dobrá, ale když vám vaše pokojové výpěstky navíc ještě vykvetou,
je to příjemný bonus. Druhy kvetoucí v zimě vám neskutečně zvednou náladu. Určitě jste si i vy sami domů někdy přinesli krásně rozkvetlou pokojovku.
Pestré barvy jsou přesně tím lákadlem, které chytne za srdce každého milovníka těchto rostlin. I teď, během zimy jich v květinářství objevíte spoustu, stačí si jen vybrat.
„Zimní“ rostlinky mnoha podob
Mezi nejoblíbenější a v zimě dostupné kvetoucí pokojovky určitě můžeme zařadit hvězdník, který se často chybně označuje jako amarylis, dále vánoční kaktus, pokojové azalky nebo bramboříky.
Určitě se ale setkáte také v nádhernými orchidejemi, které platí za nejkrásnější dárkové květiny, africké fialky, kvetoucí stálice českých domácností, nebo třeba různé druhy bromélií, které v posledních letech dobývají naše interiéry.
A daří se jim to znamenitě. Poradíme vám, jak zvládnete jejich pěstování na jedničku.
Některé potřebují chladno
Typicky zimními kvetoucími pokojovkami jsou azalky, hvězdníky a bramboříky. Dost často se považují také za krátkodobou dekoraci nebo za dárkovou květinu. Kvetou totiž tak intenzivně, že strčí do kapsy i klasickou kytici z řezaných květin.
Jenže jen málokomu doma vydrží déle než dva měsíce. V čem je hlavní problém?
Především v tom, že se jedná o poměrně velké otužilce, kterým tak úplně nesedí vyhřátá místnost se suchým vzduchem nebo dokonce přímá blízkost topení. Hlavně v menších městských bytech je to s nimi složité.
Amarylis se sice s těmito podmínkami celkem dobře vypořádá, ale protože je to cibulovina, potřebuje koncem léta specifické podmínky pro letní spánek, aby mohla cibule na podzim opět zakořenit a v zimě bohatě vykvést.
V tomto případě se ale neobejdete bez dobře větrané místnosti s teplotou okolo 14 °C. Azalky a bramboříky vydrží spíše v místnosti s polostínem, s teplotou, která je rozhodně pod 20 °C, klidně ale může klesat až k 15 °C, a s vyšší vzdušnou vlhkostí.
Zkuste i další
Tak třeba africké fialky si domů přinesete rozkvetlé i během zimy, stejně tak i bromélie nebo orchideje. Poslední dvě skupiny ale vyžadují poměrně specifické pěstování s vyšší vzdušnou vlhkostí, bromélie ani orchideje nesnesou přímou blízkost topení.
U bromélií také počítejte s netradiční zálivkou, zalévají se totiž do listové růžice.
Dejte zelenou pokojovým azalkám
Pokojové azalky jsou fenomén. Vzhledem se podobají zahradním druhům, jsou kyselomilné a dlouhodobě porostou jen tomu pěstiteli, který jim dopřeje chladnou místnost s dostatečnou vzdušnou vlhkostí a bez slunečního úpalu.
➜ Milovaly je už naše babičky, kterým v chladnějších místnostech krásně prospívaly. Možná jste si sami azalku k sobě domů už někdy přinesli, ale zklamala vás svou krátkou životností.
➜ Moderní interiéry se stálou teplotou nad 22 °C pro ně nepředstavují vůbec nic dobrého. Bude se jim ale dařit třeba v chladnější hale s rozptýleným světlem nebo na severním či severozápadním okně, kde nehrozí popálení listů ostrým poledním sluncem.
➜ Pokud dodržíte všechny potřebné podmínky, dokáže rozkvést i dvakrát do roka, přičemž v chladnější místnosti její květy postupně nakvétají i déle než dva měsíce v kuse. V podstatě se pak jedná o nejdéle a nejintenzivněji kvetoucí pokojovou rostlinu.
➜ Kromě světla a nižší teploty pod 20 °C vyžaduje rovnoměrnou zálivku dešťovou nebo převařenou vodou. Nesnáší vápník, a to ve vodě ani v hnojivu.
➜ Během jara a léta ji přihnojte tekutým hnojivem pro azalky. A pokud se vám vaše rostlinka už nevejde do těsného květináče, přesaďte ji do rašelinného substrátu pro azalky a rododendrony.