Na zhrublou kůži se osvědčily krémy s obsahem urey, tedy močoviny. Právě na praskliny jsou tyto krémy velmi vhodné.
Na drsné a rozpraskané paty a chodidla existují pilníky, škrabky či speciální řezáky, kterými si sama můžete ztvrdlou kůži na nohou odstranit. To ovšem platí, pokud nemáte čas, náladu či finance na to, abyste zašla na pedikúru.
Výpomoc ze spíže
Vedle toho existují i staré „babské“ rady, tedy metody založené na tom, jak si s problémem dokázaly poradit naše maminky a babičky:
1. Tvaroh
Na chodidla naneste silnou vrstvu tvarohu a navlékněte na ně igelitový sáček, zavažte, aby se při spaní nesesmekl, Lepší je provázek, než gumička. Ráno si nohy opláchněte vlažnou vodou. Proceduru ideálně opakujte několik dnů po sobě.
2. Banán
Na paty přiložte slupky z banánu, případně rozmačkaný banán a pak slupku. Opět zabalte do igelitu a nechte hodinu působit. Pak nohy opláchněte. Paty lze potírat i jelením lojem na ústa. Lůj taky můžete rozpustit v troše horké vody a nohy směsí natřít. Nechte působit přes noc.
3. Bůček
Stejně promašťovací účinek má i kůže z bůčku či slaniny. Koupíte ji v řeznictví. Na noc ji přiložte na paty, zabalte do igelitu a navlékněte si ponožky. Podobné zázraky dokáže i zábal nohou z obyčejného sádla.
Rybičky raději ne!
Ve speciálních salonech si namočíte nohy do akvária, ve kterém plavou žravé rybičky, okusující ztvrdlou, zrohovatělou kůži. Rybky Garra rufa jsou využívány v Asii a v turistických letoviscích jako atrakce.
Jenže kožní lékaři z nich nadšení nejsou.
I když voda v akváriích, do kterých zákazníci potápějí nohy, proudí a obměňuje se, jde o to, že cizí lidé po sobě strkají nohy do stejné nádoby. Při okusování kůže rybkami může dojít i ke krvácení a ponořit nohy do nádoby po někom, kdo krvácel? Jak je libo. Navíc jde o krátkodobý efekt.