nejsem sama
Úvod
Krása a zdraví
Recepty
Nápady
Magický svět
Cestování
Partnerské vztahy
Příběhy
Domů     Velikonoční veselí – Česká republika
Velikonoční veselí – Česká republika

Velikonoce jsou obdobím lidových tradic spojených s vítáním jara, časem stráveným s rodinou i s ochutnáváním božských dobrot. Kde si letos užijete tu nejlepší zábavu?

Velikonoční Mikulov

Oblíbený moravský velikonoční jarmark se bude konat ve dnech 29. 3. – 31. 3. 2024 na jižní Moravě v Mikulově.

Program nabídne hudební a taneční vystoupení různých žánrů, pro nejmenší zde budou také připraveny výtvarné dílničky či divadelní představení. Chybět nebudou ukázky tradičních řemesel, ochutnávky vín nebo velikonočních gastrospecialit.

Hlavní program se pak koná v samém centru města na Náměstí. V historickém jádru města se nachází památková rezervace, která uchovává odkaz architektonické a umělecké tvorby už od 13. století.

Patří k ní například zdejší zámek,  který stojí na skalním útesu, Břitová věž, Dietrichsteinská hrobka nebo Sgrafitový dům U Rytířů.

Na jarmarku se budou bavit i děti. Vyšlápněte si na Svatý kopeček, ze kterého máte Mikulov jako na dlani. Nově nabízí zámek Mikulov také komentované prohlídky zahrad. Nebudou tu chybět obří slepice na chůdách s vejcem! Úštěk je nejmenší památkovou rezervací v ČR. Libenského kolonáda byla postavena v roce 1936 nad pramenem minerální vody. S nákupem pomlázky počkejte až na zdejší Velikonoční trhy. Hrad Sovinec leží ve zvlněné krajině Nízkého Jeseníku a natáčel se tu například i film Bathory. Ve zdejším parku najdete mimo jiné také 150 let starý liliovník tulipánokvětý. Součástí sbírek na zámku je vedle obrazů i knihovna Jana Vojtěcha Černína. Můžete si tu zadat i výrobu originálního proutěného košíku přímo na míru. Světoznámou kostnici v Sedlci u Kutné Hory navštíví ročně přes 400 tisíc turistů z celého světa. Památky Kutné Hory jsou od roku 1995 na seznamu UNESCO.

Úštěcké Velikonoce

V Úštěku, malebném městečku v  Ústeckém kraji sotva 20 km od Litoměřic, uvidíte v rámci zdejších Velikonoc řadu souborů. Akce se koná 30. 3. od 9 do 18 hod a chybět nebudou ani pouliční divadla.

Součástí je velký dobový velikonoční jarmark, vystoupení a průvod folklorních souborů a divadel, malování kraslic, obří slepice na chůdách s vejcem či pletení pomlázek a loutková scéna se soutěžemi pro děti.

Projít se můžete také po městě, kde na vás čeká několik zajímavých staveb, např. Městský hrad, synagoga a rabínský dům nebo kousek od města Minimuzeum Lovečkovice.

Slavnost můžete spojit i s návštěvou Kalvárie Ostré, což je barokní poutní místo, které leží asi 1,5 km od Úštěku.

Velikonoční trhy v Poděbradech

Oblíbená třídenní akce bez vstupného se i letos koná v Poděbradech, ve dnech 29. – 31. 3., a to vždy v 10–18 hod. Prodávají se tu originální řemeslnné produkty, které představí přímo jejich výrobci, od ručně tkaných textilií až po jedinečnou keramiku a šperky.

Plno bude také tradičních pochutin i báječného občerstvení – těšit se můžete na domácí sýry, uzeniny i osvěžující limonády. Děti potěší dobový kolotoč, tematické hry i jiné vzrušující aktivity.

Později nezapomeňte na procházku po zdejší Kolonádě profesora Libenského, která bude skvělým zakončením krásného dne.

Velikonoce na  Sovinci

Na hradě Sovinec v okrese Bruntál vás čekají průvodci v kostýmech a bohatý doprovodný program! To vše ve dnech 29. 3. – 1. 4., během nichž uvidíte tanečnice, šermíře i jiné zajímavosti.

Hrad pochází už ze 14. století a historie tu na vás dýchne z každého koutu. Zastavit se ale můžete i v muzeu Jiříkov, kde zažijete historii města na vlastní kůži, nebo u největší dřevěné sochy u nás – vládce hor Praděda.

Vysoká je 10,5 metru, váží 18 tun a výtvarník Jiří Halouzka ji tvořil 4 roky. Zároveň jde o největší samostojící sochu v Evropě, která se dočkala zápisu do Guinnessovy knihy rekordů.

Jarmark na zámku Kozel

Svátky jara můžete oslavit velikonočním jarmarkem na zámku Kozel, který byl postaven zhruba 15 km od Plzně tzv. na zelené louce a dodnes neprodělal žádnou přestavbu.

Velikonoční program je připraven tak, aby uspokojil všechny věkové kategorie! Jarmark proběhne 31. 3. – 1. 4. a uvidíte zde mimo jiné i pestrou nabídku ručních výrobků.

Chybět nebude lahodné občerstvení včetně domácích produktů a naskytnou se vám možnosti aktivitního vyžití pro celou rodinu.

Talentovaní řemeslníci zde budou prodávat své největší chlouby. Děti si užijí zábavu na  atrakcích. Vstup je zdarma a zastavit se tu lze v oba dny od 10 do 18 hod.

Sedlecká pouť v Kutné Hoře

Jedna z největších a nejoblíbenějších poutí u nás je ta Sedlecká v Kutné Hoře. Každoročně přiláká tisíce návštěvníků a letos si ji můžete užít právě na Velikonoce.

Konat se bude ve dnech 28. 3. – 1. 4. a chybět nebude pestrá nabídka atrakcí stejně jako nabídka mnoha sladkých či slaných dobrot. Již tradiční akce proběhne u katedrály Nanebevzetí Panny Marie, zapsané mezi památkami UNESCO.

Velikonoční výlet tak můžete spojit s návštěvou slavné kostnice nebo Českého muzea stříbra. Za pěkného počasí si nenechte ujít ani procházku k rozhledně na Kaňku. Na vrchu vyhlídky najdete dobrou kavárnu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
ludmila

Velikonoční tradice jsou super way jak trávit čas s rodinou. Jarmarky jako v Mikulově nebo v Úštěku přidávají k našemu kulturnimu dědictví. Je dobrý, že článek upozornil na různé lokality. Snad si některý z nich stihnu užít.

janamaresova

Je skvělé, že se takové tradiční akce pořádají a přinášejí do našich životů kousek historie a kultury. Mikulov mám moc ráda a tenhle jarmark určitě doporučuji. Vždy tam najdete cosi inspirativního.

dagmarcerna

U nás ve městě na velikonoce vždycky chodíme ven s rodinou, ale Mikulov by byl určitě zajímavej výlet. Možná se tam letos na jarmark podíváme. Moc ráda bych si tam vyfotila ty tradiční řemesla a architekturu.

sdílejte článek
Související články
Kuba – to jsou hory porostlé palmami, pláže s bílým pískem, vodopády, ale také města, kde se na ulicích tančí salsa a v barech nalévají skvělý kubánský rum. Na „Ostrově svobody“, jak se Kubě říká, je nejkrásněji právě nyní, v zimních a jarních měsících. Můžete sem sice přijet kdykoli, teploty tu po celý rok neklesnou pod 20 °C, ale nejvíce […]
Spousta míst v naší zemi láká k výletu, a to nejen svojí vnitřní a vnější krásou, ale často také kvůli magické energii. Která místa u nás ji mají nejsilnější, a dokážou tak v člověku probudit třeba mladický elán a novou chuť do života? Chrám v Panenském Týnci (Okres Louny) – Nikdy nedokončený magický chrám Už […]
Chcete výlet s příběhem? Vydejte se po stopách známých postav! Ať už je znáte z knih, filmů, či pohádek, ukážou vám místa, která si právem získala svou slávu. Popelka Chcete se vydat po stopách Libuše Šafránkové (†68), která ztvárnila legendární Popelku? Vyrazte na hrad Švihov u Klatov! Zdejší stezka vás zavede např. do sadu, kde Popelka tehdy chovala sovu Rozárku, […]
Už máte dost zimy a sychravého počasí a chtěli byste vyrazit za velkou exotikou, vyhřívat se na slunci a koupat v moři? Vydejte se do Siamského království. Do Thajska, kterému se v minulosti říkalo Siamské království, se jezdí nejčastěji za sluncem, teplem a nádherným koupáním v moři. Je to kouzelná země, plná romantických ostrůvků. Tím nejznámějším je Koh Phi Phi, […]
reklama
Partnerské vztahy
Když víte, co hledáte, najdete
Když po něčem opravdu toužíte, musíte si o to umět říct. A nestydět se vyslovit to jednoznačně a nahlas. Tak si můžete přivolat i nového partnera pro život. Jste už dlouho po rozchodu, a navíc už ve zralém věku, takže nemůžete úplně snadno najít toho pravého? Pláčete nad svým údělem a rozčilujete se, že jsou chlapi k ničemu? Položila jste si ale otázku: Jaký by […]
Teď už chlapa přesvědčíte!
Přikazujete, přemlouváte, debatujete. Jenže tahle cesta nikam nevede, naopak tím partnera často jen otrávíte. Jak najít způsob, abyste muže přesvědčila k tomu, co chcete, a začal vám zobat z ruky? S křikem zacházejte opatrně, abyste si nepoškodila hlasivky a druhému sluch. S manipulací je to podobné, ale protože už jen to slovo vyvolává negativní emoce, říkejme jí raději […]
Nestyďte se a klidně si poplačte
Víte, jaká je zaručená cesta ke štěstí? Nestydět se pořádně si poplakat, když cítíte úzkost a napětí. Slzy jsou výraz odvahy, že si dovolíte přiznat svou slabost. Někteří lidé tvrdí, že nepláčou nikdy. A pak jsou ti druzí, které rozpláče i reklama na sušenky. Pokud se plakat stydíte a roste ve vás napětí, měla byste s tím začít něco dělat. Lidé, kteří žijí […]
Život začíná po menopauze
Mohlo by se zdát, že ženy ve zralém věku už mají to nejlepší za sebou, ale opak je pravdou! Teprve po menopauze si pořádně vychutnáte všechna potěšení! Celý život jste byla otrokem romantických představ o lásce až za hrob a mužích, kteří nade vše milují kupování pugétů růží? Věk vám však dal nejen vrásky a šediny, ale i životní nadhled a nezanedbatelné zkušenosti. […]
Cestování
Velikonoční procházka na poutní místa
Svátky jara nejsou jen o radovánkách a hodování, lidé odpradávna mířili také k posvátným místům. Takových je u nás mnoho. Jistě je objevíte i ve svém okolí! Za svatou Ludmilou Proslulým marián­ským poutním místem je Svatá Hora u Příbrami. Oslavy těchto svátků tam začaly už na Květnou neděli, tedy 24. března. Už sám areál Svaté Hory je okouzlující a váže se k němu […]
Snová destinace uprostřed oceánu
Mauricius je přímo snový ostrov, na který je třeba mít trochu našetřeno. Ovšem taková dovolená za nějakou tu korunu navíc stojí. Romantika se zde snoubí s tajemností, příroda s luxusem, pohyb s pohodlím. Turisty si tu místní hýčkají a o nezapomenutelné zážitky není nouze! Po příletu do hlavního města Port Louis na západě ostrova na vás dýchne historie. Musíte samozřejmě […]
Lesní zoo s procházkou v přírodě – Česká republika
Toužíte se vydat na procházku do přírody, kde si můžete dopřát pohled na živočichy kolem nás? Máme pro vás hned několik tipů – včetně jednoho, kde ochutnáte vybrané speciality s místním pivem, které váš muž jistě neodmítne! Zookoutek Malá Chuchle Celoročně přístupný je areál u hájovny v Chuchelském háji v Praze, kde najdete zástupce české přírody v bezprostřední blízkosti. Žije tu například jelen […]
Maroko: Africká země mnoha kultur, vůní a nevšedních krás
Maroko vás překvapí především svou barevnou rozmanitostí, ale také chutěmi a překrásnými památkami. VMaroku se vyplatí cestovat. Zůstat na jednom jediném místě znamená ochudit se o dechberoucí zážitky, které tato země přináší. Nejkrásnější města Jedním z nejzajímavějších měst je Rabat, hlavní město. Určitě neopomeňte navštívit Mauzoleum Mohammeda V. a Hassanovu věž. Vypravte se i do Mediny a k pevnosti Kasbah. Pokud si naplánujete výlet […]
Krása a zdraví
Ukazujte hrdě svá kolena
Blíží se období nošení sukní, je tedy nejvyšší čas zaměřit se na péči o pokožku na kolenou. Poradíme, jak ji mít hebkou a hydratovanou. Kolena dostávají zabrat Umožňují nám chodit a běhat, nesou celou naši váhu, kolena zkrátka dostávají zabrat. Tím trpí nejen klouby, ale i pokožka na nich. Aby se mohla kůže na kolenou mnohokrát za den napnout […]
Na celulitidu vyzrajete potravinami
Celulitida trápí mnoho žen, nejen silnější, ale i ty štíhlé. Boj s ní je náročný a vyžaduje trpělivost. Kromě cvičení, masáží, zábalů či krémů pomohou i správné potraviny. Které jsou proti pomerančové kůži nejlepší? Ananas Vypijte každé ráno sklenku šťávy z čerstvého ananasu! Enzymy v něm obsažené totiž umějí štěpit tuky a napomáhají také hubnutí. Ananasovou šťávu můžete využít i na zábal. Problematické […]
Naložte se do vany plné bahna, od hlavy po paty
Rašelinové zábaly a koupele jsou velice příjemné. Nejde jen o relaxaci a prokrvení celého těla, ale i o léčivé účinky bahna. Jestliže nemáte čas odjet do lázní, dopřejte si je doma! Rašelina sice nevypadá dvakrát vábně, má ale blahodárné účinky na lidský organismus. Ne nadarmo se jí říká tisíciletý poklad, protože právě během tohoto dlouhého období se v ní […]
Maska pro mladou pleť
V domácnosti najdete mnoho surovin, které vaší pokožce prokážou stejně dobrou službu. Domácí pleťové masky  jsou levné, připravit je není žádná věda a neobsahují chemii. Navíc si můžete umíchat takovou, kterou vaše pleť potřebuje. Proti vráskám Nastrouhejte kousek zázvoru, množství by mělo odpovídat zhruba dvěma polévkovým lžícím. Dejte do misky, přidejte půl lžičky citronové šťávy a […]
Magický svět
Velký přehled jarních kouzel
Příchod jara je radostná událost a lidé to oslavovali, kam až paměť čarodějek sahá. Připomeňte si zvyky a přivolejte jarní štěstí! Toužíte po lásce, štěstí, zdraví? Spolehněte se na sílu přírody i jednoduché rituály, které vám mohou změnit život od úplného základu. Symboly jara jako zdroj štěstí K jaru neodmyslitelně patří vejce, která symbolizují znovuzrození, zajíc, jenž […]
Horoskop starých Řeků
Už v dobách starověkého Řecka se i běžní Řekové řídili seskupením hvězd podle dvanácti znamení, které nazvali v souladu s antickými bohy. Víte, který z vládců Olympu nad vámi drží ochrannou ruku? Arés 21. 3. – 19. 4. Arés byl řeckým bohem války. Stejně jako on jste i vy odvážná a bojovná a umíte se srdnatě a s nasazením rvát za svoji pravdu. Žijete okamžikem, toužíte […]
Mohla ta kniha v poličce ovlivnit naše sny?
Když moje žena četla tu tajemnou knihu, každou noc se budila ve stejnou dobu a s výkřikem. Pak jsem začal mít problémy i já! Ozval se výkřik! Už několik nocí po sobě mě manželka budila uprostřed noci. Rozsvítil jsem malou stolní lampu. Manželka se vsedě předklonila ke svým nohám a obličej utopila v dlaních. Viditelně se třásla po celém těle. „Zase […]
Jak jsme s kamarádkou pátraly po minulém životě
Obě nás pronásledoval v dětství podobný sen, který se navíc neustále vracel. Žily jsme na Srí Lance a byly jsme tak šťastné… Když mi bylo dvanáct let, dostala jsem od rodičů obrazovou publikaci o Srí Lance. Jak jsem v ní začala listovat, byla jsem jako uhranutá. Cítila jsem, že mě něco k té zemi silně přitahuje. Tehdy […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Završí Burešová a Lambora, co nestihli během Slunečné?
nasehvezdy.cz
Završí Burešová a Lambora, co nestihli během Slunečné?
Tak v tohle diváci snad už ani nedoufali! Herečka Eva Burešová (30) ze seriálu ZOO se po letech znovu potká s Markem Lamborou (28), ke kterému měla mít jeden čas opravdu blízko. V době, kdy natáčeli
Burger s jalapeňo omáčkou
tisicereceptu.cz
Burger s jalapeňo omáčkou
Nejen děti si rády pochutnávají na hamburgerech. Pro dospělé máme připravenou pořádně ostrou verzi. Suroviny 300 g mletého hovězího masa 2 bulky na hamburgery 2 lžíce nakládaných jalapeňo papr
Vlci mi pomohli najít cestu
skutecnepribehy.cz
Vlci mi pomohli najít cestu
Během víkendu na horách jsem prožila noční můru. Ztratila jsem se v lese, všude jen sníh a stromy. A pak jsem uslyšela vytí. Kamarádka mi volala na poslední chvíli. Musela zrušit víkend na chalupě, kterou měla zamluvenou měsíce dopředu. Nabídla mi, abych jela místo ní. Byla by škoda, kdyby ubytování propadlo. Sice jsem tak narychlo nesehnala nikoho do
Supermatky zvířecí říše
epochalnisvet.cz
Supermatky zvířecí říše
Lidští rodiče musí podstoupit nemalé oběti, aby si pořídili dítě. V těhotenství ženám rostoucí plod odčerpává živiny a při porodu je může i ohrozit na životě. Oba rodiče pak do dítěte investují nemalé finanční prostředky, svůj čas a často i nervy. V živočišné říši ovšem existují rodiče, kteří do svých potomků investují ještě více.  
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
epochaplus.cz
Dav a jeho psychologie: Má svou kolektivní mysl?
Člověk je tvor společenský a potřebuje se sdružovat do skupin, v nichž mizí pocity duševní prázdnoty a samoty. A je naprosto nepodstatné, jestli se jedná například o demonstraci, posezení s přáteli či společné sportování. Anglický filozof a fyziolog Wilfred Trotter ve své knize „Instinkty stáda během míru a války“ píše, že člověk je přístupnější hlasu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
iluxus.cz
Když se luxusní hodinářství setká s divokou přírodou
Od svého založení se značka Cartier etablovala v luxusním hodinářství jako synonymum pro inovace a eleganci . V roce 1914 Cartier poprvé představil design inspirovaný panterovou srstí na pouzdře hodin
Žádní hippies. I bonobové umí být agresivní
21stoleti.cz
Žádní hippies. I bonobové umí být agresivní
Šimpanzi bonobo mají pověst mírumilovného druhu, který se snaží konfliktům co nejvíce vyhýbat, a když už k nim dojde, řeší je sexem. Závěry nové studie však ukazují, že bonobové moc dobře vědí, co to
Trápí vás bolesti zad?
panidomu.cz
Trápí vás bolesti zad?
Téměř každý z nás má v průběhu života zkušenosti s bolestí v zádech. S těmito potížemi navštěvujeme nejen praktické lékaře, ale i neurology, rehabilitační lékaře, ortopedy, revmatology či psychology, neboť do páteře se promítá i duševní bolest. Jak si uchovat zdravou páteř? Je několik věcí, jež by měl vědět každý, kdo si chce páteř uchovat zdravou
Nepolapitelný dahu: Tajemný kryptid, nebo jen vtip?
enigmaplus.cz
Nepolapitelný dahu: Tajemný kryptid, nebo jen vtip?
V alpských lokalitách Francie, Švýcarska a Itálie je stále populární dávný kryptid označovaný jako dahu. Má se jednat o tvora, jehož vzhled nese zřetelné rysy kamzíka. Vydáte-li se po stopách tohoto m
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
historyplus.cz
Raffaelovy gobelíny: Papež za ně zaplatil horentní sumu
Sixtinská kaple je svědkem mimořádné podívané. 26. prosince 1519 jsou její zdi ověšeny obřími gobelíny, jejichž autorem je Raffael Santi. Celkem jich v Sixtinské kapli tehdy visí sedm. Tapiserie jsou vytvořeny z hedvábí, vlny a zlatých a stříbrných nití. I proto bylo jejich utkání extrémně drahé. Před zamyšleným Raffaelem Santim (1483–1520) je možné spatřit drobnou skicu. Renesanční
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
epochanacestach.cz
Sportovní obuv – 5 tipů, jak vybrat ten nejlepší model pro vaše potřeby
Výběr správné sportovní obuvi může mít zásadní vliv na váš sportovní výkon i komfort během nošení. Ať už jste zapálený sportovec nebo hledáte pohodlnou obuv na běžné nošení, důležité je vybrat si model, který nejlépe odpovídá vašim potřebám. V následujících řádcích vám nabídneme pět zásadních tipů, jak na to. Zvažte typ vaší aktivity Prvním a
3
0
Would love your thoughts, please comment.x