Zaposlouchejte se do zvonkohry, ochutnejte vánoční pochoutky a objevte jedny z nejstarších vánočních trhů Evropy. Všude zní koledy, krušnohorské svícny se točí za okny a svařák tady teče proudem. Vítejte ve městě, které bylo nejprve zničeno a opět postaveno.
Město založili „drežďané“, Slované z lesů a bažin. Také trojrozměrnou vánoční hvězdu (Hernhutter Stern), vymysleli čeští vystěhovalci. Budete se tady cítit jako na návštěvě u tetičky. Znáte krušnohorský svícen? Schwibbogen?
Domeček, obklopený čtyřmi svíčkami a nahoře vrtulka, která se stoupajícím teplem točí.
Takový vás přivítá ve vánočních Drážďanech, ale je velikánský, vysoký 14 metrů. To už jdete ulicí Prager Strasse kolem stovek prodejních stánků s ozdobami a dobrotami. Dejte si jahody na špejli v čokoládě anebo symbol zdejších Vánoc, Švestkáčka.
To je figurka ze sušených švestek, maličký kominíček. Připomíná děti, které v minulosti vymetaly průlezné komíny od sazí.
Vše je postavené znovu
Ohromí vás ohromná kopule původně barokního luteránského chrámu Frauenkirche.
Přečkal dokonce i třicetiletou válku, až ale přišlo ničivé bombardování v únoru 1945. Naše babičky vyprávěly, že stometrové plameny byly vidět až v Praze, která je odtud vzdálená 150 km. Trosky chrámu připomínaly válku až do konce NDR.
Sbírkou po celém světě se vybralo 180 milionů Eur, aby bylo možné kámen po kameni chrám znovu postavit. Podobně vstala z popela i Semperova opera.
Užijte si vánoční pohody
Vrcholem vánočních trhů je „Stollenfest“ – Štolová slavnost.Třicet vybraných cukrářů staví čtyřtunovou vánoční štolu, která je pak hlavním objektem procesí řemeslnických vozů z náměstí Schlossplatz.
Až se vynadíváte, vyklouznete z davu a zamíříte kolem monumentálního barokního královského jednolodního kostela Hofkirche až k drážďanskému zámku, u kterého je další zvláštnost.
Stometrová mozaika složená z 25 tisíců dlaždic z míšeňského porcelánu, Fürstenzug, znázorňující průvod saských panovníků. Než budete pokračovat za uměním, dejte si pauzu, budete ji potřebovat.
Ve vánočních stáncích se posilněte vynikajícími saskými uzeninami, preclíčky a punčem.
Pastva pro oči a duši
Čeká vás Zwinger. Můžete navštívit sbírku starých zbraní nebo porcelánu, ale většina návštěvníků chce vidět Sixtinskou madonu. Všechny obrazy nemůžete vidět ani si je zapamatovat, ale najděte si ty nej:
Rubensova opilého Herkula, který vypadá jako Jaromír Jágr, Giorgioneho Spící Venuše vám bude hrozně povědomá, neuvěřitelně moderní Vermeerova Dívka s perlou, kterou tak krásně zahrála Scarlett Johansson.
Když si prohlédnete Canalettovy pohledy na Drážďany, jak vypadaly roku 1747, půjdete se přesvědčit, co se změnilo.
Slavná Sixtinská madona
Jeden z nejslavnějších obrazů světa. Malíř Raffael Santi namaloval sebevědomou madonu s Ježíškem. Nechte si vyložit historii obrazu, jak ji obdivoval Goethe, jak ji Rudá armáda odvezla, jak byla poničená a proč jí Němci říkají „božská“.
Až ji uvidíte, překvapí vás, že je úplně jinak barevná než na všech obrázcích. Nikdo si předtím nevšimne, že za ní jsou bledě modrá nebesa a obláčky jsou hlavičky desítek andělů.
Zvláštní kapitolou jsou dva znudění andílci, kteří se v popředí opírají o „rám“ obrazu.
Jsou mnohem populárnější než celá madona. Prý jsou to synové Raffaelovy modelky, malování je nebavilo a Raffael je přesně tak zvěčnil.
.