Albánie se v posledních letech stává oblíbeným cílem turistů. Kromě pláží a panenské přírody je láká také na skvělou kuchyni, která se vyznačuje použitím lokální zeleniny, sýrů a masa.
U nás jsou všechny suroviny běžně dostupné, tak proč jednou nevyzkoušet něco netradičního?
Suroviny:
Na masový základ:
1 kg jehněčího masa
2 lžíce olivového oleje
2 stroužky česneku
1 cibule
1 lžička tymiánu
1 lžička oregana
1 lžička drceného chilli
sůl
pepř
200 ml vody
Na vaječnou zálivku:
400 g řeckého jogurtu
3 vejce
2 lžíce hladké mouky
sůl
muškátový oříšek
Krok za krokem:
1. Začněte přípravou masové směsi. Ve velké pánvi rozehřejte olivový olej a vložte do něj jehněčí maso nakrájené na menší kostky. Zprudka ho opečte ze všech stran dozlatova, díky tomu se zatáhne a zůstane krásně šťavnaté.
2. Poté k němu přidejte oregano, tymián, drcené chilli a nadrobno nakrájený česnek a cibuli. Osolte a opepřete. Plamen stáhněte na nižší stupeň, do pánve nalijte 200 ml vody a vše asi 15 minut povařte, aby se propojily všechny chutě.
3. Následně masovou směs přesuňte do zapékací mísy a zakryjte ji alobalem. Vložte do trouby předehřáté na 200 °C a pečte asi 50 minut, dokud maso nebude zcela měkké.
Pokud bude potřeba, můžete během pečení maso podlít trochou vody, aby se nepřichytilo ke dnu.
4. Zatímco se maso peče, připravte si jogurtovou zálivku. V míse smíchejte vejce s řeckým jogurtem a hladkou moukou. Přidejte sůl a špetku muškátového oříšku. Metličkou vše dobře prošlehejte, aby vznikla hladká směs bez hrudek.
5. Tu nalijte na upečené jehněčí maso a rovnoměrně ji rozetřete po celé jeho ploše. Pokrm vraťte do trouby a snižte teplotu na 180 °C. Pečte ho nezakrytý ještě asi 30 minut, dokud jogurtová vrstva neztuhne a její povrch nebude krásně zlatavý.
6. Hotový nákyp před nakrojením nechte asi 10 minut odpočinout při pokojové teplotě, díky tomu bude při krájení vaječná zálivka lépe držet a nebude se rozpadat.
Jehněčí nákyp na talíři posypejte nadrobno nasekanou petrželkou a podávejte ho s rýží nebo kouskem čerstvého bílého chleba.
Rajčatová pochoutka s paprikami
Tento pokrm je vzdálený příbuzný našeho leča, ovšem v mnohém se liší! V albánské verzi nenajdete vejce, ta jsou nahrazena jemným feta sýrem a zakysanou smetanou.
Pokud chcete rodině připravit dobrou a rychlou večeři z kvalitních surovin, tento recept pro vás bude skvělou volbou!
Suroviny:
500 g červených paprik
3 rajčata
1 cibule
2 lžíce olivového oleje
2 stroužky česneku
200 g sýru feta
200 g zakysané smetany
1 lžička sladké papriky
sůl
pepř
petržel na ozdobu
Jak na to?
Papriky omyjte, osušte a rozložte je na plech vyložený pečicím papírem. Dejte je do trouby předehřáté na 200 °C a pečte je asi 15–20 minut, dokud slupka nezačne černat.
V tom momentě je přesuňte do igelitového sáčku a nechte je asi 10 minut zapařit. Díky tomu pak snadno odstraníte slupku. Oloupané papriky nakrájejte na tenké proužky a odložte je prozatím stranou.
V pánvi rozehřejte olivový olej a opečte na něm nadrobno nakrájenou cibuli. Jakmile zesklovatí, přidejte nakrájený česnek a nechte ho krátce rozvonět. Rajčata nakrájejte na drobné kostičky a přidejte je k cibulovému základu.
Směs osolte, opepřete a zasypejte sladkou paprikou. Za občasného míchání ji zahřívejte asi 10 minut, dokud nevznikne hustá omáčka. Do té přimíchejte nakrájené papriky a rozdrobený feta sýr.
Směs dobře promíchejte a odstavte ji z plotny. Na závěr do ní přidejte zakysanou smetanu. Na talíři ji posypejte nakrájenou petrželkou, jako příloha se nejlépe hodí čerstvý chléb.
Tip!
Do základu z cibule můžete přidat kostičky slaniny nebo uzeného masa.
Wow, ten nákyp vypadá úžasně! Díky za recept, to musím dát na seznam, co vše vyzkoušet o víkendu.
Jsem zvědavá, jak se to bude jehněčí hodit k vaječné zálivce. Ale rozhodně to vypadá lákavě a určitě to zkusím!
Albánská kuchyně mi poslední dobou přijde fascinující! Tento recept je skvělý způsob, jak přinést trochu Balkánu do naší kuchyně.
Vaječný nákyp s jehněčím masem? To zní fakt zajímavě! Zkusím ho připravit pro rodinu, snad se povede.